Kelimelerin Yanlış Yerde Bulunmasından Kaynaklanan Anlatım Bozuklukları

Kelimelerin Yanlış Yerde Bulunmasından Kaynaklanan Anlatım Bozuklukları

Merhabalar tekrardan.Bu yazımızda sizlere kelimelerin yanlış yerde bulunmasından dolayı kaynaklanan anlatım bozukluklarını anlatacağız.Şimdiden herkese iyi çalışmalar dileriz.

Sözcüklerin cümlede uygun yerde kullanılmaması, kastedilen anlamı değiştirebilir. Bunun için cümle içerisinde söz dizimine dikkat edilmesi gerekir. Aksi durumda anlatım bozukluğu oluşabilir.

  • Sınav haftası çalışmaktan çok başı ağrıdı.

Ağırmak fiilinden önce gelerek zarf görevinde kullanılması gereken “çok” sözcüğü “baş” sözcüğünden önce gelerek sıfat görevinde kullanılmış, bu da anlatım bozukluğuna sebep olmuştur. Kastedilen anlama göre “çok” sözcüğünün “ağrıdı” ya da “çalışmak” ifadelerinden önce getirilmesi, anlatım bozukluğunu ortadan kaldıracaktır.

  • Dışişleri Eski Bakanı Eylül 2007’den bu yana yurtdışında ikamet ediyor.

Belirtisiz isim tamlamasının arasına giren “eski” sıfatı, sadece bakan sözcüğünü nitelemiştir. Oysa Dışişleri Bakanı tamlaması bir anlam bütünlüğüne sahiptir. Bu yüzden “eski” sıfatı “Dışişleri Bakanı” tamlamasının önünde yer almalıdır.

NOT = Diğer Türkçe ve Edebiyat ders notlarına buradaki kategoriden ulaşabilirsiniz.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.