Klavyeden (α) Alfa – Alpha İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyeden (α) Alfa – Alpha İşareti Nasıl Yapılır?

Merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere klavyeden α bu şekilde alfa işareti nasıl yapılır onu anlatacağız.

Daha önceden buradaki yazımızda yunanca harflerin yazılışını sizlere paylaşmıştık. Şimdi ise bu harflerin ilki olan alfa harfinin klavyeden yapılışını anlatacağız. Alfa işareti daha çok matematikte kullanılmaktadır. Özellikle matematik analiz, istatistik vb. yüksek seviyeli matematik derslerinde alfa kullanımına sıkça rastlayabiliyoruz.

Alfa işaretinin “α” maalesef klavyeden kısayol tuşu bulunmamaktadır. Mesela Alt+S tuşuna bastığımızda ß bu şekilde beta harfi yapabiliyoruz. Ama alfa harfi yapmak için böyle bir kısayol maalesef yok. Fakat alfa işaretini yapmanın 2 farklı yolu mevcuttur diyebiliriz. Şimdi sizlere bu yöntemleri anlatalım.

Klavyeden (α) Alfa İşareti Yapmak

Yöntem 1:

Arkadaşlar öncelikle başlat menüsünden “Karakter Eşlem” programını açıyoruz. Ardından “Unicode’a git” kısmına “03B1” kodunu yazıyoruz.

Sonrasında yukarıda gördüğünüz gibi alfa işareti {α} karşımıza çıkacaktır. Buradan “Seç ve Kopyala” yaptıktan sonra işareti istediğiniz yere yapıştırıp kullanabilirsiniz. İster ödevlerinizde isterseniz de internette mesajlaşırken kullanabilirsiniz. Alfa işaretinin büyük harfi bildiğimiz büyük A harfidir. Ama küçüğü “α” bu şekildedir.

Yöntem 2:

İkinci yöntemimiz ise kopyala yapıştır yöntemidir. “α” buradaki alfa işaretini isterseniz ctrl+c yapıp kopyalayarak dilediğiniz yere ctrl+v yapıp yapıştırabilirsiniz. İşareti daha rahat kopyalamanız için aşağıya büyük puntolarla da yazalım.

Alfa işareti ==> α α α α

Faydalı olması dileğiyle iyi çalışmalar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*