Klavyeden ( : ) 2 Nokta Üst Üste Nasıl Yapılır?

Klavyeden ( : ) 2 Nokta Üst Üste Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere klavyeden “:” bu şekilde iki nokta üst üste işareti nasıl yapılır onu anlatacağız.

Ödevlerde, arkadaşlarımızla konuşurken, kod yazarken vb. bir sürü alanda en çok kullandığımız noktalama işaretlerinden birisi de “:” buradaki gibi iki nokta üst üste işaretidir. İllaki aranızda bilenler mevcuttur fakat bilgisayar kullanmaya yeni başlayan arkadaşlarımız için iki nokta üst üste nasıl yapılır onu öğretmek istedik. Klavyeden 3 farklı şekilde bu işareti yapmak mümkündür. Şimdi sırayla 2 nokta üst üste işareti nasıl yapılır onu yazalım.

Klavyeden İki Nokta Üst Üste İşareti Yapılışları

Yöntem 1:

Öncelikle klavyeden iki nokta üst üste yapmak için “Shift + Nokta” tuşlarına basabilirsiniz. Yani klavyedeki enter tuşunun altında yer alan Shift tuşuna ve onun hemen bir solundaki nokta tuşuna basarsanız “:” buradaki gibi iki nokta üst üste işareti yapmış olursunuz.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi öncelikle Shift tuşuna basılı tutuyoruz. Ardından solunda yer alan nokta işaretine bastığımızda “:” buradaki gibi iki nokta üst üste yapmış oluruz. Bazı klavyelerde bu nokta işareti shift tuşunun hemen 1 solunda yer alır. Bazılarında 2 sol veya üst taraflarında yer alabilir. Siz bakarak bulabilirsiniz.

Yöntem 2:

İkinci yöntem olarak klavyeden “Alt + 58” tuşlarına basarsanız da iki nokta üst üste yapmış olursunuz. Yani öncelikle space tuşunun bir solundaki Alt işaretine basınız. Ardından numpad yani sağ taraftaki sayı bölümünden sırasıyla 5 ve 8 tuşlarına bastığınızda “:” buradaki gibi 2 nokta üst üste yapmış olursunuz.

Klavye üzerinden yapılışının resmini de yukarıya ekledik.

Yöntem 3:

Son ve 3. yöntemimiz ise kopyala yapıştır yöntemidir. Yani : bu iki nokta üst üste işaretini ctrl+c yapıp kopyalayabilir ve ctrl+v yaparak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Yani istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. İşareti daha kolay kopyalamanız için büyük puntolarla aşağıya ekleyelim.

İki nokta üst üste işareti ==> : : : :

Yazımızın sonuna geldik. Umarız beğenirsiniz. İyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*