Klavyeden Uzun Çizgi veya Konuşma Çizgisi (—) Nasıl Yapılır?

Klavyeden Uzun Çizgi veya Konuşma Çizgisi (—) Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere klavyeden “—” bu şekilde hızlı bir biçimde uzun çizgi yani konuşma çizgisi nasıl yapılır onu anlatacağız.

Klavyede üzerinde olmayan bir sürü işaret ve sembolleri yine klavyeden belirli kombinasyonlar kullanarak yapabiliyoruz. Mesela gülücük işareti klavye üzerinde yok ama Alt+1 tuşuyla ☺ bu şekilde gülücük yapabiliyoruz. Bunun gibi bir sürü sembol ve işaret mevcuttur. Bunlardan birisi de — bu şekildeki uzun çizgidir. Bu uzun çizginin diğer bir adı konuşma çizgisi olarak geçmektedir. Özellikle Türkçe derslerinde bu çizgilerden çok kullanılıyor. Haliyle sizin de bu tarzda bir ödeviniz varsa Word belgesi üzerinden bu çizgiyi çizmek isteyebilirsiniz. Bu işaret maalesef klavyemizde yer almıyor ama bazı tuşlara basılarak yapılabiliyor. Klavyede yer alan bunun küçük hali yani “-” bu şekildeki çizgi işaretidir. Peki uzun çizgi yani konuşma çizgisi nasıl yapılır şimdi 2 farklı yöntemle anlatalım.

1-) Alt+0151 tuşları ile;

Öncelikle klavyemizden — bu şekilde uzun konuşma çizgisi yapmak istiyorsak Alt+0151 tuşlarına basmamız gerekmektedir. Yani öncelikle space tuşunun solunda bulunan Alt tuşuna basılı tutmalıyız, ardından numpad bölümündeki sayılardan sırasıyla 0-1-5-1 tuşlarına basmamız gerekiyor. Sonrasında — burada gördüğünüz gibi konuşma çizgisi yapabilirsiniz.

Üstteki resimde de nasıl yapıldığını klavye üzerinden gösterdik. Bu şekilde konuşma yani uzun çizgi yapabilirsiniz.

NOT = Ayrıca Alt+0150 tuşlarıyla da uzun çizginin bir küçüğü olan bu şekildeki “–” orta uzunlukta bir çizgi yapabilirsiniz.

2-) Kopyala yapıştır (—) yöntemi ile;

İkinci bir yöntem olarak ise kopyala yapıştır yöntemidir. Yani buradaki “” uzun çizgiyi ctrl+c yapıp kopyalayarak ctrl+v yapıp istediğiniz yere yapıştırıp kullanabilirsiniz. Konuşma çizgisini daha rahat kopyalayabilmeniz için aşağıya da ekleyelim. Ayrıca uzun çizginin bir küçüğünü de aşağıya ekleyelim. Onu da Alt+0150 tuşlarıyla yapabilirsiniz.

Uzun (Konuşma) Çizgi ==>

Orta Uzunluktaki Çizgi ==> –

Kısa Çizgi (Tire İşareti) ==>

Umarız yararlı olur. İyi dersler ve iyi ödev yapmalar dileriz…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.