Klor Gazının (Cl2) İnsan Sağlığına ve Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir?

Klor Gazının (Cl2) İnsan Sağlığına ve Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir?

Selamlar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere klor gazının yani Cl2 molekülünün insan sağlığına ve çevreye verdiği zararlar nelerdir onları paylaşacağız.

Klor gazı, 2 Cl atomundan oluşan hem çevreye hem de insana zarar verebilen tehlikeli bir gazdır. Özellikle aşırı derecede klorlü su tüketimi insan vücuduna epey zararlar verebilir. Klor zararlı olabildiği gibi klor gazı da aynı oranda hatta daha fazla zararlıdır diyebiliriz. Şimdi klor gazının insana ve çevreye vermiş olduğu zararlar nelerdir paylaşalım.

Klor ve Klor Gazının (Cl2) İnsan Sağlığına Verdiği Zararlar;

Klor elementi kirli hava ile klor bulaşmış yiyecek veya içeceklerle vücuda girmektedir. Klorlu çamaşır suyu (NaClO) ve tuz ruhu (HCl) karıştırıldığında klor gazı meydana gelir. Oluşan bu klor gazı insanlarda zehirlenmelere ve ölüme neden olabilmektedir. Çok az bir zaman az bir miktarda klor gazı solumak bile insanların solunum sistemini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden klor gazı öksürük, göğüs ağrısı ve akciğerlerin su toplamasına neden olabilir. Ayrıca klor ve klor gazı, insan cildini, gözleri ve solunum yollarını da olumsuz etkiler.

Klor ve Klor Gazının (Cl2) Çevreye Verdiği Zararlar;

Klor maddesi, su arıtımında, dezenfektanlarda, temizlik malzemelerinde, çamaşır suyu ve birçok endüstri ürününde bulunmaktadır. Klorün çevreye geçişi hava ve yüzey suları ile olmaktadır. Havadaki klor gazı veya sudaki klor elementi, diğer kimyasallarla reaksiyona girer. Klor, organik olmayan maddelerle tepkimeye girerek klorür tuzlarını, organik kimyasallarla tepkimeye girerek de organik maddeleri oluşturur. Klor maddesi düşük miktarlarda bile çevreye, suya, toprağa ve topraktaki canlı organizmalara zarar verebilmektedir.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.