Komut İstemi (cmd.exe) Metin Seçme ve Kopyala-Yapıştır Nasıl Yapılır?

Komut İstemi (cmd.exe) Metin Seçme ve Kopyala-Yapıştır Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere komut istemi cmd.exe üzerinden metin seçme ve kopyala-yapıştır işlemleri nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi hiç bir ayar yapmadığımız sürece komut istemi yani cmd.exe üzerinden bir metni kopyalayamıyoruz. Özellikle bilgisayarda bazı önemli ayarlar yapmak için komut istemcisini kullanmamız ve orada kod yazmamız gerekebiliyor. İşte bu kodları klavye ile düzgün yazamadığımız için kopyala-yapıştır yöntemiyle de yazabiliyoruz. Fakat bunun bir ayarı var. Onu yaptığımızda siyah ekrandaki kodlar üzerinden(cmd.exe) hem seçme yapabiliriz hem de kopyala-yapıştır yapabiliriz. Şimdi lafı uzatmadan sizlere komut istemcisi üzerinden metin seçme ve kopyalama işlemi nasıl yapılır maddeler halinde onu anlatalım.

1-) Öncelikle başlat menüsünden “cmd.exe” veya “Komut İstemi” ‘ni açıyoruz.

2-) Ardından yazılanları seçmek için veya bu alana kopyala yapıştır bir şey eklemek için aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi üst çubuğa mouse ile sağ tıklayıp “Özellikler” kısmına giriyoruz. Veya en sol üst köşedeki cmd logosuna tıkladığınızda da bu menüler açılır. Ardından oradan da özellikler kısmına girebilirsiniz aynı yerdir.

3-) Özellikler sayfasını açtığımızda aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza çıkacak. Buradan da üst menüden “Seçenekler” kısmına giriyoruz. Ardından alttaki resimde gördüğünüz gibi “Hızlı Düzenleme Modu” bölümünü tik ile işaretliyoruz. Sonrasında “Tamam” butonuna basıyoruz.

4-) Bu sayede komut istemcisi siyah ekran kodlarını istediğiniz gibi mouse ile seçebiliyorsunuz. Alttaki resimde gördüğünüz gibi seçme işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

5-) Ayrıca seçme işlemi yapıldığı gibi kopyala-yapıştır da yapılmaktadır. Bu cmd komut istemi ekranından bir şey kopyalamak için mouse ile metni-yazıyı veya kodu seçiyorsunuz ardından sağ tık yapıyorsunuz otomatik olarak kopyalanmış oluyor. Aynı şekilde bu ekrana yapıştırma yapmak için de yine boş alana gelip fare ile sağ tuşa basmanız yeterlidir.

6-) Eğer fare ile sağ tık yapıldığında kopyala yapıştır işlemi yapmıyorsa ctrl+c veya ctrl+v kombinasyonlarını deneyebilirsiniz. Ama fare ile sağ tık yaparak büyük ihtimalle olur yinede deneyin.

7-) Son olarak eğer hiç yapamadım derseniz üstteki resimde gördüğünüz gibi üst çubuğa sağ tıklayın ve oradan da “Düzenle > Kopyala-Yapıştır” yapın. Bu şekilde de kopyalama veya yapıştırma yapabilirsiniz.

NOT = Kısaca tekrar anlatalım. Kopyala veya yapıştırma yapmak için öncelikle hızlı düzenleme modunu aktif edin. Ardından kopyaladığınız metini yapıştırmak için mouse(fare) ile sağ tuşa basarak yapıştırın. Aynı şekilde bu komut istemcisinden kopyala yapmak için de yine metni veya kodu seçip fare ile sağ tuşa basmanız gerekmektedir.

Bu sayede cmd.exe üzerinden seçim işlemi ve kopyala-yapıştır yapabilirsiniz. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.