Kötü Alışkanlıklar Nasıl Alt Edilir?

Kötü Alışkanlıklar Nasıl Alt Edilir?

İnsanlar bazı alışkanlıklara kendini kaptırdı mı daha içinden çıkamaz bir hale geliyorlar. Bu alışkanlıklar birde kötü alışkanlıklar ise daha da içine girmiş olunuyor. Alışkanlıklardan kurtulmanın elbette ki çok kolay yolları vardır. İnsanlar istedikleri şeyleri her zaman yapar ve doğru sonuca varırlar. Kötü alışkanlıklar nasıl alt edilir ile ilgili sizinle bir kaç tüyo paylaşarak bu alışkanlıklardan uzaklaşmanızı sağlayacağız. Mesela istemediğiniz bir olay veya farklı bir durumda birden çocuk gibi konuşmaya ve hareketler yapmaya başlarsınız ve bu kötü bir alışkanlıktır, ayrıca karşınızdaki insanlar sizden hemen sıkılırlar. Yani bu alışkanlığınız daima kötü sonuçlanacaktır. Bu alışkanlıklarınızın sizi tetikleme durumunda kendinizi yaklaşık 10 dk. Durdurun ve başka şeyler düşünmeye başlayın. Başka şeyler düşünerek kötü alışkanlığınızı erteleme işlemi yapmış olacaksınız. Kötü alışkanlıklarınızdan kaçmanız yani uzaklaşmanız gerekir. Bu alışkanlıklara sizi iten bir obje veya insan olabilir. Bu insan veya objelerin olduğu mekândan uzak kalmak sizin için daima iyi olacak ve kötü alışkanlığınızdan yavaşça uzaklaşmış olacaksınız.

Bu vermiş olduğumuz örnekler dışında birçok kötü alışkanlığınız olabilir. Bu alışkanlıklarınız sizi tetiklediği zaman odanıza geçerek kitap okuyabilirsiniz, yürüyüş yapmaya çıkabilirsiniz, müzik dinleyebilir ya da aileniz ile hemen bir sohbet içerisine girebilirsiniz. Bu uygulama fazlası ile işinize yarayacaktır. Sizler kısaca kötü olan alışkanlıklarınızın yerine iyi şeyler ile doldurmuş olacaksınız. Her ne kadar kendinizi bu konuda kontrol etmekte zorlansanız da ileri ki dönemleriniz de sonuçları düşünerek kendinizi zorlamalısınız. Bir diğer kötü alışkanlıklardan biride fazlası ile gelen arzulama ataklarıdır.

Bir şeylerin hemen olmasını isterseniz, istediğinizi şeyi hemen almak isterseniz ve yaptıktan sonra kendinizden soğursunuz. Araştırmalara göre kötü alışkanlıklarınız urge surfing olarak adlandırılmış ve sıralanmış durumdadır. Söylemiş olduğumuz bu urge surfing’de 5 adım yer alıyor. Bu 5 adım da sizler tüm kötü alışkanlıklarınızdan kopuyor ve artık tekrarlamıyorsunuz. Bu 5 adım içerisinde; delay (ertele), escape (kaç), avoid (kaçın), distract (dikkatini dağıt) ve substitute (yerine geçir) bulunmaktadır. Bu 5 adımı uygulamanız durumun da sizler de artık sevmediğiniz alışkanlıkları bırakmış olacaksınız.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.