Kuran’da Secde Ayetinin Mealini Okuyunca Secde Yapmak Gerekir mi?

Kuran’da Secde Ayetinin Mealini Okuyunca Secde Yapmak Gerekir mi?

Cümleten selamun aleyküm değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Kur’an-ı Kerim’de secde ayetini Türkçe mealli okursak bu durumda da secde yapmak şart olur mu onun cevabını paylaşacağız.

Kur-an’ı Kerim’de toplamda 14 tane secde ayeti vardır. Buradaki yazımızdan tüm secde ayetlerine ve meallerine bakabilirsiniz. Kur’an’daki secde ayetleri okunduktan sonra secde yapmak (tilavet secdesi) vaciptir. Yani bir kişi secde ayetini okursa veya dinlerse bu secdeyi yapması gerekmektedir. Bu elbette Kur’an’ın Arapça’sından bu şekildedir. Yani Kur’an-ı Kerim’i normal Arapça halinden okursak ve secde ayetine denk gelirsek o secdeyi yapmamız gerekmektedir. Fakat çoğu kişinin merak ettiği bir konu mealli secde ayeti okunursa bu durumda secde yapılmalı mıdır sorusudur. Şimdi bunun cevabını yazalım.

Secde Ayetinin Mealini Okuyunca Secde Yapmak Gerekir mi?

Secde ayeti Türkçe mealli şekilde okunursa; bu durumda tilavet secdesi yapmak ihtiyaten gereklidir. Aslında bu konu hakkında farklı görüşler mevcuttur. Bazı kaynaklara göre mealli olarak secde ayeti okunursa bu durumda secde yapmak vacip olmaz. Bazı kaynaklara göre ise vaciptir denmiştir. Fakat sonuçta mealini okuyan kişi o ayetin secde ayeti olduğunu biliyorsa bu durumda tilavet secdesi yapmak daha faziletli olur hatta bazı kaynaklara göre gereklidir denmiştir. Fakat tüm bunları ele aldığımızda kısacası mealli secde ayeti okunursa ihtiyaten secde yapmak lazım gelir diyebiliriz.

Diyanet’in Fetvasına Göre:

Diyanet’in fetvasına göre tercümeler Kur’an değildir. Yani Türkçe meali Kur’an-ın orijinalı olarak geçmemektedir. Dolayısıyla secde ayetlerinin tercümesi yani meali okunduğu zaman bu durumda secde yapmak vacib olmaz yani secde yapmak gerekmez. Ama istenilirse yapılabilir. Bu durumda secde yapıldığı zaman sevap kazanılmış olur. Yani mealli secde ayeti okunursa tilavet secdesi yapmak vacip olmaz fakat hem ihtiyaten hem de sevap kazanmak için tilavet secdesi yapılabilir.

KISACASI; eğer secde ayetinin Türkçe mealini okursak çoğu kaynağa göre bu durumda tilavet secdesi yapmak vacip olmasa da ihtiyaten secde yapmak gerekli olmaktadır. Yani normalde Kur’an-ın kendisini okurken (Arapça olarak) tilavet secdesi gerekli olur. Ama meal okunduğunda gerekmeyebilir denilmiştir. Fakat Kur’an-ı Kerim’e tazim yani saygı açısından tilavet secdesi yapmamız daha güzel olmaktadır. Tavsiye edilen de budur.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*