Kutadgu Bilig’de Bulunan Karakterler Neyi Temsil Ediyor?

Kutadgu Bilig’de Bulunan Karakterler Neyi Temsil Ediyor?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere Kutadgu Bilig kitabında bulunan 4 ana karakterin isimlerini ve bu karakterlerin neyi temsil ettiklerini paylaşacağız.

Kutadgu Bilig, Yusuf Has Hacib tarafından Karahanlılar zamanında yazılmış olan bir kitaptır.Kutadgu Bilig “mutluluk bilgisi” anlamına gelmektedir.Eser, ilk Türk siyasetname örneği olarak adlandırılır.

Kutadgu Bilig’de 4 ana karakter vardır.Bunlar Gündoğdu(Kün Togdı), Aydoldu(Ay Toldı), Övülmüş(Öğdilmiş) ve Uyanmış(Odgurmış)‘tır.Peki bu karakterleri neyi temsil ediyor şimdi onları paylaşalım.

1-) Gündoğdu(Kün Togdı);

Köni törüyü(doğru töreyi) doğru yolu, adaleti temsil etmektedir.Hükümdardır. Hakan, yönettiği insanlar üzerinde güneş gibi doğarak onun gibi adaletli(eşit) olmak zorundadır.

Kün Togdı,könitörü’yü (doğru yasayı) yapar.Halka doğru yolu gösterir, erdemleri öğretir, bilgiyi her şeyin üstünde tutar. Yüzyıllar sonra batıda ‘aydın hükümdar’ denilen kralların tipindedir.

2-) Aydoldu-Dolunay(Ay Toldı);

Kut’u(saadeti/mutluluğu) temsil eder.Vezirdir.Ayın görünüş şekilleri, mutluluğun bazen belirip bazen kaybolmasına, bazen bütünüyle ortaya çıkmasına işarettir.Dolayısıyla dolunay hali de mutluluktur.

3-) Övülmüş(Öğdilmiş);

Vezir Aydoldu’nun oğludur.Babasından sonra kendisi de vezir olur.Ak temsil eder.Aklı ve mantığı birleştirici bir tiptir.

4-) Uyanmış(Odgurmış);

Akıbetin(sonun) temsilcisidir.Vezir Aydoldu’nun kardeşidir.Gafletten uyanmayı sembolize eder.

Ek Olarak;

Kutadgu Bilig eserinde yukarıdaki ana karakterlerin yanında yardımcı karakterler de yer almaktadır.Bunlar, Aydoldu’yu Gündoğdu ile buluşturan Küsemiş, hizmet eden ve haber getiren Yumuşçı ve Odgurmış’ın yanında çalışan Kumaru‘dur. Bunlar eserde pek belirgin değildir. Diyalog bölümleri sürekli dört ana karakter arasında geçmektedir.

Şimdilik bu kadar.Herkese iyi okumalar ve iyi çalışmalar dileriz…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.