Laptop’un Batarya Şarj Durumunu Kodlarla Öğrenmek

Laptop’un Batarya Şarj Durumunu Kodlarla Öğrenmek

Uzun bir aradan sonra herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere laptopunuzun(dizüstü bilgisayarlarınızın) batarya şarj durumunu kodlarla nasıl öğrenebiliriz onu anlatacağız.Herkese iyi okumalar dileriz.

Öncelikle arkadaşlar laptop’un şarj durumunu sağ aşağıdan batarya simgesine tıklayarak öğrenebilirsiniz.Aşağıdaki resimde paylaştığımız gibi.

Tabii ki bu batarya durumunu öğrenmenin en temel ve en kolay yolu.Lakin bu yol her zaman doğru olmuyor.Mesela bazı laptoplarda buradan bakınca şarj durumunun hep %100 olarak kaldığını görebiliyoruz.Bazen de %0 oluyor mesela ama bilgisayar hala çalışmaya devam ediyor.Bunun sebebi ise batarya durumunun bozuk olarak bilgisayara gösterilmesidir.

Eğer bataryanızın tam olarak yüzde kaç dolu olduğunu öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken adımlar var.Şimdi hemen onu anlatalım.

1-) Öncelikle başlat’a tıklıyoruz ve arama yerine cmd yazıyoruz.Ardından cmd.exe‘yi açıyoruz.Yönetici olarak çalıştırmamız gerekiyor.

2-) Sonrasında karşımıza siyah bir ekran gelecek.Oraya “powercfg -energy -output d:\pil-durumu.html” kodunu yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.Ctrl+c yapıp ctrl+v yapınca kod işlemiyor.O yüzden sağ tıklayıp kopyala deyin ardından yine siyah ekranda sağ tıklayıp yapıştıra basın öyle kod ekranda olacaktır.

3-) Ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir yazı çıkacak.Bu sayede “d:\pil-durumu.html” uzantılı bir html dosya oluşmuş oldu ve tüm batarya bilgileri burada yer alacaktır.

4-) Sonrasında internet tarayıcısını açıp arama kısmına “d:\pil-durumu.html” şeklinde yazıyoruz ve bu siteyi(sayfayı) açıyoruz.

5-) Ardından açılan sayfada ctrl+f ile “tasarım kapasitesi” ‘ni aratıyoruz.Orada çıkan sayıyı alıp son tam doluma bölüyoruz.Ardından 100 ile çarpıyoruz ve bataryamızın sağlık durumunu öğrenmiş oluyoruz.

6-) Yani yapacağımız işlem $\frac{Tasarım Kapasitesi}{Son Tam Dolum}*100$ bu şekildedir.İşlemi yaptıktan sonra çıkan sonuca göre bataryanızın sağlık durumunu öğrenebilirsiniz.

Umarız faydalı olmuştur.Bataryanızın sonuçlarını yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayınız.Teşekkürler.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorumlar (4)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*