Manometre Nedir? Manometreler Nerelerde Kullanılır?

Manometre Nedir? Manometreler Nerelerde Kullanılır?

Manometre Nedir?

Kapalı bir kaptaki gazın basıncını ölçen alete manometre denir. Cıvalı manometreler, açık uçlu manometre ve kapalı uçlu manometre olmak üzere ikiye ayrılır.

Açık uçlu manometre

Açık uçlu manometre

Açık uçlu bir manometrede (yukarıdaki şekilden bakabilirsiniz) kapalı kaptaki gazın basıncı, açık hava basıncı ile h yüksekliğindeki cıva sütununun yaptığı basıncın toplamı kadardır.

Kapalı uçlu manometre

Kapalı uçlu manometre

Kapalı uçlu manometrede (üstteki görselden bakabilirsiniz) açık hava basıncının etkisi yoktur. Cıva sütununun üst kısmının boşluk olması durumunda gazın basıncı h yüksekliğinde cıva sütununun yapmış olduğu basınca eşittir.

Kapalı uçlu manometrede cıvanın üzerinde kalan kısımda gaz varsa (yukarıda gördüğünüz gibi), manometredeki X gazının basıncı h yüksekliğindeki cıva sütununun yaptığı basınç ile Y gazının basıncı toplamıdır.

Manometreler Nerelerde Kullanılır?

Manometreler araç tekerleklerindeki havanın, oto gaz depolarındaki ve oksijen tüplerindeki gazın basıncını ölçmek için kullanılır. Yukarıdaki ve aşağıdaki resimden örnek manometre kullanımlarına göz atabilirsiniz.

Kaynak = MEB


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*