Maple Grafik Çizimi Kodları

Maple Grafik Çizimi Kodları

Herkese merhabalar yeni bir Maple dersiyle daha karşınızdayız.Bu yazımızda sizlere Maple programlamadan grafik çizimini nasıl yaparız onu anlatacağız.

Normal Grafik Çizimi

Maple da grafik çizmek için genellikle “plot” kodunu kullanıyoruz.Bu kod sayesinde tek tuşla program bizlere grafiğimizi çiziyor.Hemen örneklere geçelim.

Örnek;

Koordinat sisteminde (1,2) ve (3,1) noktalarının grafiğini çizelim.Bunun için “plot([[1,2],[3,1]]);” kodumuzu yazıyoruz.

Ekran Çıktısı;

Gördüğünüz gibi koordinatlarımızı yazıp plot komutunun içerisine alıyoruz sonrasında enter tuşuna basıyoruz ve programımız bize grafiği direkt olarak çiziyor.

Mesela başka bir örnek yapalım;

Koordinat sisteminde yıldız şeklinde bir grafik çizmeye çalışalım.Bunun için “[1,2],[5,3],[1.5,4.3],[3,1],[4,5],[1,2]” noktalarını kullanmamız gerekiyor.Yani kodumuz “Yıldız:=[[1,2],[5,3],[1.5,4.3],[3,1],[4,5],[1,2]];” şeklinde olacaktır.Sonrasında “plot(Yıldız);” yaparak Yıldız kümesine atadığımız noktaları grafik olarak çiziyor.

Gördüğünüz gibi bu şekilde de atama yapılabiliyor.Şimdi bazı örneklere göz atalım.

Kutupsal Koordinatlarda Grafik Çizimi

Maple programında normal grafik çiziminin yanında kutupsal koordinatlarda da grafik çizilebiliyor.Bunun için “polarplot” kodunu kullanmalıyız.Tabii ki kod yazmadan önce “with(plots):” kodunu mutlaka yazmamız gerekiyor.Yoksa kutupsal grafiğimiz çizilmez.Sonrasında polarplot kodu ile işlemler yapabiliriz.Hemen örneklerle gösterelim.

3 Boyutlu Grafik Çizimi

Maple programı sayesinde 3 boyutlu grafik çizimi de yapabiliyorsunuz.Gerçekten harika bir program diyebilirim.Her türlü matematik işlemlerini hiç zorlanmadan yapabiliyorsunuz.3 boyutlu grafik çizimi için “plot3d” kodunu kullanmamız gerekiyor.3 boyutlu grafik çizimleriyle alakalı hemen bazı örnekler yapalım.

Gördüğünüz gibi ilk resimde 3 boyutlu grafiğimizi çizdik.İkinci resimde ise grafiğimizle mouse sayesinde tutarak hareket ettirdik.

Silindirik Koordinatlarda Grafik Çizimi

Silindirik koordinat çizimi için “cylinderplot” kodunu kullanmamız gerekiyor.Hemen örneklere geçelim.

Kodumuz bu şekilde olsun sonrasında bakalım çizimi nasıl yapılmış;

cylinderplot(3,r=0..10,t=0..2*Pi,labels=[“x-ekseni”,”yekseni”,”z-ekseni”]);

 

Küresel Koordinatlarda Grafik Çizimi

Küresel koordinatlarda grafik çizimi için ise “sphereplot” kodunu kullanmalıyız.

Herkese iyi çalışmalar dilerim…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorumlar (3)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.