Maple İle Bir Sayıyı Asal Çarpanlarına Ayırmak

Maple İle Bir Sayıyı Asal Çarpanlarına Ayırmak

Herkese hayırlı günler dileriz.Bu yazımızda sizlere Maple programı ile bir sayıyı asal çarpanlarına nasıl ayırabiliriz onu göstereceğiz.Umarız faydalı olur.

Matlab’ın bir yan programı olan Maple’da genellikle matematik üzerine bir çok işlem yapabilirsiniz.Türev-integral hesaplamadan tutun grafik çizimine kadar bir çok işlemin sonucu maple programı ile çözebilirsiniz.Eğer matematikle ilgiliyseniz bu programı bilgisayarınıza kurmayı unutmayın gerçekten çok işinize yarayacak bir programdır.

Bu konumuzda ise sizlere bir sayıyı asal çarpanlarına nasıl ayırırız onu anlatacağız.Hemen anlatıma geçelim.

Maple programı ile bir sayıyı asal çarpanlarına ayırmak için “ifactor()” kodunu kullanmamız gerekiyor.Yani ifactor(4) yazarsanız program sonuç olarak sizlere 2 üzeri 2’yi verecektir.

Şimdi hemen örneklere geçelim.

Gördüğünüz gibi 6591 sayısının asal çarpanları “3.13.13” olmaktadır.

Bir diğer örnekte ise yukarıda gördüğünüz gibi 15! yani 15 faktoriyelin asal çarpanlarına baktık.Program bizlere 15!’in asal çarpanlarını resimdeki gibi buldu.

Sizler de bu şekilde ifactor() koduyla her türlü sayının asal çarpanlarını bulabilirsiniz.Herkese iyi çalışmalar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
Sonraki Yazı
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.