Maple İle Matematiksel İfadeleri Sadeleştirmek

Maple İle Matematiksel İfadeleri Sadeleştirmek

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere Maple programında matematiksel ifadeleri nasıl sadeleştirebiliriz onu anlatacağız.

Artık bilgisayarlarınızdan Maple programı sayesinde tek satır kod ile matematiksel ifadeleri sadeleştirebileceksiniz.Bazı kesimlere göre bu program oldukça zararlıdır.Çünkü bu program kolaya kaçıyor ve insanların matematik işlemleri yapmasını engelliyor.Lakin durum bizce tam tersi.Yapamadığınız sorularda doğru cevabı bu program sayesinde öğrenebiliyorsunuz.

Lafı uzatmadan şimdi gelelim maple programı ile matematiksel ifadeleri sadeleştirmeye.Sadeleştirme yapmak için “simplify()” komutunu kullanmamız gerekiyor.Evet işlem bu kadar basit.Bu kod ile içine yazdığımız her türlü fonksiyonu,denklemi vb. sadeleştirebilirsiniz.Hemen örneklere geçelim.

İlk olarak (cos2x+sinx^2) fonksiyonunu yukarıda gördüğünüz gibi sadeleştiriyoruz.Kodumuzu şu şekilde yazıyoruz “simplify(cos2x+sinx^2);“Sonuç olarak cosx^2 ifadesini veriyor.Gerçekten de elimizle yaptığımızda en sade halini cosx^2 olarak buluyoruz.

Simplify komutu ile karışık denklem sistemlerini sadeleştirebiliyoruz.Yukarıda gördüğünüz gibi birden fazla denklem yan yana yazılmış ve bunu en sade haline getirmek için yine simplify() kodunu kullanabiliriz.

Son olarak yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi simplify() koduyla kesirli ifadeleri de sadeleştirebiliyoruz.

Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi çalışmalar dileriz.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.