Maple İle Matris Hesaplamaları

Maple İle Matris Hesaplamaları

Herkese merhabalar arkadaşlar bu yazımızda sizlere maple ile matris hesaplamayı anlatacağız.Umarız faydalı olur.Herkese iyi okumalar dileriz.

Öncelikle maple programlama matlab programlamanın bir alt versiyonudur diyebiliriz.Matlab ile mühendislik alanında her türlü işlemler yapılabiliyor.Lakin maple biraz daha farklı.Maple ile matematikte aklınıza ne gelirse kısa kodlar sayesinde hesaplar yapabiliyorsunuz.

Şimdi gelelim maple matris hesaplamalarına.Başlıklar halinde ve bir kaç örnek ile konuyu öğrenelim.

Maple İle Matrislerde Toplama ve Çıkarma

Matrislerin toplanabilmesi için tiplerinin aynı olması gerekmektedir.Aşağıda ikisi de 3×4 tipinden olan genel terimli iki matris tanımlayıp sonra toplamlarını ve farkını veren Maple komutu yardımıyla bu matrislerin toplam matrisini ve fark matrisini bulacağız.Toplama için “evalm(M+N);” ve çıkarma için ise “evalm(M-N);” kullanılmaktadır.

Maple İle Matrislerde Çarpma İşlemi

Toplama ve çıkarma işleminden sonra aşağıda gördüğünüz gibi matrislerde çarpma işlemi “evalm(A&*B);” veya “multiply(A,B);” kodlarıyla yapılır.

Maple İle Bir Matrisin Bir Kuvvetini Hesaplamak

Şimdi ise maple ile bir matrisin herhangi bir kuvvetini hesaplayacağız.Bunun için “evalm(A^2);” kodu kullanılabilir.Örnekle açıklayalım.

Gördüğünüz gibi A matrisinin kısa bir kod sayesinde küpünü aldık.Bu şekilde istediğiniz üssü alabilirsiniz.

Şimdilik matris hesaplamaları konumuz buraya kadar.Daha detaylı konuyu ilerleyen günlerde aktaracağız.Herkese iyi çalışmalar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.