Mekanik Nedir? Mekaniğin Kısa Geçmişi ve Katkıda Bulunanlar

Mekanik Nedir? Mekaniğin Kısa Geçmişi ve Katkıda Bulunanlar

Mekanik Nedir?

Dışarıdan gelen kuvvet birimlerinin etkisi altında olup cisimlerin denge ve hareket şartlarını inceleyen bilim dalına mekanik denir. Mekanik biliminde amaç, fiziksel olayları açıklamak, önceden tahmin etmek ve böylece mühendislik uygulamalarına ışık tutmaktır. Mekaniğin alt dallarına aşağıdaki gibi tablodan bakabilirsiniz.

Mekaniğin Kısa Geçmişi

Mekanik ile ilgili olarak yazılı kaynaklar incelendiğinde bu alanda çalışma yapan ilk kişilerin Aristoteles ve Archimedes olduğu görülmektedir. Daha sonra ise Galileo dinamik bilimi ile ilgili araştırmalar yapmış, Isaac Newton tarafından klasik mekaniğin temelleri atılmış, Vinci, Leonhard Euler, d’Alembert, Lagrange ve Hamilton tarafından bir çok katkılar sağlanmış, Einstein ise dinamik ve modern mekaniğin bugünkü prensiplerinin belirlenmesinde öncü olmuşlardır.

Mekaniğin Tarihsel Gelişimi ve Öncülük Etmiş Olan Bilim Adamları


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.