“Mevta” mı “Mefta” mı TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Nedir? (Kanıtlı)

“Mevta” mı “Mefta” mı TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Nedir? (Kanıtlı)

Bu yazıda sizlere yazılışları çok karıştırılan mevta-mefta kelimelerinden hangisi TDK’ya göre doğrudur onu paylaşacağız.

Yazılışı çok karıştırılan kelimelerden birisi mevta-mefta ikilisidir. Bazı kesim bu kelimeyi mevta olarak bilse de bazıları mefta olarak söylemektedir. Peki Türk Dil Kurumu’na göre hangi kelimenin yazılışı doğrudur şimdi kanıtıyla birlikte onu paylaşalım.

Mevta mı Mefta mı Doğrusu Hangisi?

  • Doğru yazılışı : Mevta
  • Hatalı yazılışı : × Mefta

Türk Dil Kurumu‘na göre “Ölü, ölmüş kimse” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Mevta kelimesidir. Mevta kelimesi dilimize Arapça’dan geçmiştir. Yani Arapça kökenli bir kelimedir. Mefta ise hatalı kullanımdır. Yani kelimenin doğru yazılışında 3. haft v harfi olmalıdır. Fakat telaffuzlarda genellikle mefta olarak dilimizden çıkabiliyor. Ama dediğimiz gibi TDK’ya göre doğru yazılışı mevta’dır. Yazılışı çok karıştırıldığı için genel kültür yarışmalarında, sınavlarda, sorularda vb. yerlerde karşımıza çıkabilir.

TDK’nın resmi sözlük sitesine girerek kelimenin doğru yazılışının kanıtına bakabilirsiniz. Sözlük sitesine “https://sozluk.gov.tr” buradan ulaşabilirsiniz.

Bu tarz kelimelerin doğru ve hatalı kullanımlarını öğrenmek için sitemizden “Türkçe-Edebiyat” kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda TDK’nın sözlük uygulaması üzerinden de karıştırdığınız kelimelerin doğru yazılımlarına aratma yaparak bakabilirsiniz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*