Meyve mi Meyva mı Doğru Yazılışı Hangisidir? (TDK Kanıtlı)

Meyve mi Meyva mı Doğru Yazılışı Hangisidir? (TDK Kanıtlı)

İyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere meyve mi yoksa meyva mı hangisi doğru yazılmıştır onu paylaşacağız.

Yine çok karıştırdığımız iki kelimeyle karşınızdayız. Meyve mi yoksa meyva mı sanırım 7’den 70’e herkesin karıştırdığı bir kelimedir bu. Haliyle çok karıştırıldığı için yazım kuralları tarzındaki sorularda da karşımıza çıkabiliyor. Bu yüzden doğru yazılışını öğrenmemiz gerekmektedir. Şimdi kelimenin doğrusu hangisidir TDK’nın sitesine göre kanıtıyla birlikte açıklayalım.

Meyva mı Meyve mi Doğrusu Nedir?

Doğru yazılışı ==> ✓Meyve
Yanlış yazılışı ==> ×Meyva

Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazılışı Meyve‘dir. Yani sonu e harfi ile bitiyor. Meyva ise hatalı yazılıştır. Kanıtını aşağıya ekleyelim.

Yukarıdaki resimden de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi web sitesinde kelime meyve olarak çıkmaktadır. Bu iki kelimeyi karıştırıyorsanız büyük ünlü uyumuna göre doğru yazılımını aklınızda tutabilirsiniz. Meyva kelimesi büyük ünlü uyumuna uymuyor ama Meyve kelimesi uyuyor. Haliyle doğru yazılımı da meyve olmuş olur. Bu şekilde kafanızda kodlayabilirsiniz ve doğru yazılışını hiç unutmazsınız.

Türkçe ve edebiyat derslerinde başarılar dileriz. Teşekkürler.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*