Minecraft Oyun Kontrol Tuşları ve Envanter Kullanım Bilgileri

Minecraft Oyun Kontrol Tuşları ve Envanter Kullanım Bilgileri

Merhabalar bu yazıda sizlere Minecraft oyun kontrol tuşları ve envanter kullanımı hakkında kısaca bilgiler vereceğiz.

Minecraft dünyanın en çok satın alınan ve oynanılan oyunlarından birisidir. Oyunda amaç kısaca hayatta kalmaktır. Oyunda küp kutular ile güzel tasarımlar yapabilir, harika evler, saraylar vb. yapılar inşa edebilirsiniz. Şimdi sizlere Minecraft oyunu temel tuş kombinasyonlarını ve envanter kullanımını gösterelim.

Minecraft Oyun Tuşları ve Envanter Kullanımı

Minecraft Temel Tuşlar

 • W ==> İleri hareket
 • A ==> Sola hareket
 • S ==> Geriye hareket
 • D ==> Sağa hareket
 • Mouse (fare) sol tıklama ==> Saldırı – Atak
 • Mouse (fare) sağ tıklama ==> Eldeki eşyayı kullanmayı sağlıyor.
 • Space (boşluk) tuşu ==> Zıplama
 • Shift tuşu ==> Yavaş yürümeyi sağlıyor. (Ek olarak Shift tuşuna basılı tutarsanız merdiven gibi yerlerde karakter düşmeden sabit durur.)
 • E ==> Envanterinizi açar.
 • Q ==> Eldeki eşyayı yere atmayı sağlar.
 • T ==> Multiplayer oyunlarda Chat ekranını açar.
 • TAB tuşu ==> Multiplayer oyunlarda komutlar görülebiliyor.

Minecraft Envanter Kullanımı

Minecraft’ta klavyeden E tuşuna basarsanız yukarıdaki gibi envanterinizi açmış olursunuz. Bu envanterin sol tarafında karakterin kıyafetleri yani zırhları bulunur. Sağ tarafta ise yukarıda gördüğünüz gibi “Crafting” yani “Üretim” bölümü bulunmaktadır. Bu crafting bölümünden “crafting table” yapabilirsiniz. Temel malzemeleri crafting bölmesine koyarak güzel eşyalar üretebiliyorsunuz. Bunun dışında yukarıda gördüğünüz gibi envanterde toplam 36 yer-bölme vardır. Yani 36 farklı item envanterinizde saklayabilirsiniz.

Ek olarak oyunda alt bölmede yukarıdaki gibi bir alan mevcuttur. Burada kalp simgeleri ne kadar canınızın kaldığını göstermektedir. Yani bu kalpler azalırsa canınız da azalıyor demektir. Ayrıca kalplerin yanında da but simgeleri bulunuyor. But simgeleri ise karakterin açlığını göstermektedir. Yani but simgesi ne kadar azalırsa karakter o kadar açtır diyebiliriz. Eğer karakterin karnı toksa but simgeleri full olur. Kısacası karakterin acıktığını buradaki but ifadelerinden anlayabiliyoruz.

Son olarak en aşağıda bulunan 9 adet kutuya istediğiniz eşyaları yerleştirebilirsiniz. Mesela oyun içerisinde hızlı geçiş yapmak için silahınızı 1’e veya meşaleniz var diyelim bunu 2’ye alırsanız, 2 tuşuna bastığında elinize meşale gelmiş olur.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*