Mısır Medeniyeti | Kısaca Konu Anlatımı

Mısır Medeniyeti | Kısaca Konu Anlatımı

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Mısır medeniyeti hakkında kısaca konu anlatımı yapacağız. Şimdiden herkese iyi dersler ve iyi çalışmalar dileriz.

Mısır Medeniyeti

Mısır, Afrika’nın kuzeydoğusunda Nil Nehri çevresinde kurulmuş bir medeniyettir. Aşağıdaki haritadan resmine bakabilirsiniz.

Mısır medeniyeti

Mısır medeniyeti

Kurulmasında Nil Nehri ve bu nehrin oluşturduğu verimli topraklar ile sıcak iklim şartları etkili olmuştur. Bu sebeple Mısır, Nil Nehri’nin bir hediyesi olarak kabul edilmektedir. Mısır’ın etrafının çöl ve denizlerle çevrili olması, diğer öteki medeniyetlerle birbirleri arasındaki etkileşimini azaltarak kendine özgü ve uzun ömürlü bir medeniyet olmasını sağlamıştır. Tarım, bu dönemde Mısır halkının en önemli geçim kaynağıydı.

Mısır - Kahire

Mısır – Kahire

Mısırlılar, Nil Nehri’nin taşma zamanlarını hesaplamak için güneş takvimini geliştirmişlerdir. Nehir taşkınları sonrası tarlalarındaki sınırlarını yeniden oluşturmak amacıyla da bir çok çalışma yürütmüşlerdir. Burada yaptıkları çalışmalarla matematik ve geometrinin gelişmesine oldukça katkıda bulunmuşlardır. Kendilerine özgü hiyeroglif adı verilen yazıyı kullanan Mısırlılar, tıp ve eczacılıkta da önemli gelişmeler kaydetmiştir.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.