Moment Nedir? Momentin Özellikleri ve Varignon Teoremi

Moment Nedir? Momentin Özellikleri ve Varignon Teoremi

Moment Nedir?

Bir kuvvetin bir cismi sabit bir nokta etrafında döndürmek gayretinin ölçüsüne kuvvetin o noktaya göre momenti denir. Bu momentin şiddeti, kuvvetin şiddeti ile, noktanın, tesir doğrusuna olan mesafesinin çarpımına eşittir. Momentin şiddeti yalnız kuvvetin şiddetine bağlı olmayıp kuvvetin tesir doğrusuna olan mesafesine de bağlıdır. Aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi O noktasına moment merkezi, OD mesafesine de kuvvetin manivela kolu denir.

Moment birimi, kuvvet birimi x uzunluk olarak verilir. (Örneğin, kg.m, N.m gibi.)

Düzlem içerisinde birden fazla kuvvet olduğunda verilen bir noktaya göre her bir kuvvetin momenti hesaplanabilir. Momentin işareti eğer kuvvet o noktayı saat ibresinin tersine doğru çevirmeye çalışıyorsa “+”, aksi yönde (saat yönünde) çevirmeye çalışıyorsa “-” olarak alınacaktır.

Momentin Özellikleri

1-) Kuvvetin tatbik noktası kendi tesir doğrusu üzerinde kaydırılırsa momentin şiddeti değişmez.

2-) Moment merkezi kuvvetin tesir doğrusuna paralel bir doğru boyunca hareket ederse, momentin şiddeti değişmez.

3-) Şiddeti sıfır olmayan bir kuvvetin momenti, ancak kuvvetin manivela kolu sıfırsa, yani moment merkezi kuvvetin tesir doğrusu üzerinde ise sıfır olabilir.

Varignon Teoremi

Kesişen iki kuvvetin bileşkesinin, kuvvetlerin düzlemi içindeki bir merkeze göre olan momenti, bileşenlerin aynı merkeze göre olan momentlerinin cebirsel toplamına eşittir.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.