“Motorsiklet” mi “Motosiklet” mi Doğrusu Nedir?

“Motorsiklet” mi “Motosiklet” mi Doğrusu Nedir?

Merhabalar bu yazıda sizlere motorsiklet mi yoksa motosiklet mi yazım kurallarına göre hangisi doğrudur onu anlatacağız.

Genellikle motorbisiklet olarak bilinen kelimenin doğrusu aslında motorsiklet-motosiklet şeklinde kısaltılmış olarak yazılıyor. Ama insanlar bunu çok karıştırıyor. Dilimize yabancı dilden geçtiği için kelimenin doğrusu karıştırılabiliyor. Peki motorsiklet mi yoksa motosiklet mi kelimenin doğrusu nedir TDK’ya göre kanıtıyla birlikte paylaşalım.

“Motorsiklet” mi “Motosiklet” mi Doğrusu Hangisidir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Motosiklet
  • Hatalı yazılışları ==> ×Motorsiklet ×Motorbisiklet

Türk Dil Kurumu‘na göre dilimize Fransızca’dan (motocyclette) geçen ve “Motor silindirinin hacmi 125 santimetreküpten büyük olan, iki tekerlekli motorlu taşıt, motor.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı Motosiklet kelimesidir. Bunun dışındaki motorsiklet, motorbisiklet vb. kelimelerin hepsi yazım kurallarına göre hatalı yazılışlardır.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi kelimenin doğru yazılışı motosiklettir. Sizler de TDK’nın resmi sitesine girip bu tarz yazımını karıştırdığınız kelimelerin doğrusuna aratma yaparak ulaşabilirsiniz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*