Muavvizeteyn Sureleri Hangileridir?

Muavvizeteyn Sureleri Hangileridir?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Muavvizeteyn sureleri olarak adlandırılan sureler hangileridir onların isimlerini paylaşacağız.

Muavvizeteyn, iki koruyucu anlamına gelmektedir. Muavvizeteyn sureleri Felak ve Nas surelerinin her ikisine verilen isimdir. Yani bir yerde Muavvizeteyn sureleri olarak geçiyorsa anlamalıyız ki bu sureler felak ve nas sureleridir. Felak ve Nas sureleri Kur’an-ı Kerim’de bulunan en son 2 suredir. Toplam 11 ayettir. Buradan Felak ve Nas surelerinin Arapça yazılışına ve Türkçe mealine ulaşabilirsiniz.

Yani kısaca Felak ve Nas surelerinin her ikisine birden Muavvizeteyn ismi verilmektedir. Muavvizeteyn Allah (c.c.) ‘a sığınmayı gösteren 2 sure anlamına geliyor. İki koruyucu anlamına gelen Muavvizeteyn’de iki koruyucudan maksat buradaki 2 sure olan Felak ve Nas sureleridir.

Ek olarak İhlas-Felak ve Nas surelerinin üçüne birden ise Muavvizât sureleri denilmektedir. Muavvizat “koruyucular” anlamına gelmektedir.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*