NATO Kısaltmasının Açılımı Nedir? NATO Ne Demektir?

NATO Kısaltmasının Açılımı Nedir? NATO Ne Demektir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere NATO’nun açılımı nedir ne anlama gelir onu paylaşacağız.

NATO, 1949 yılında 12 ülke tarafından kurulan uluslararası bir askeri ittifak topluluğudur. Günümüzde NATO üyesi toplam 29 ülke mevcuttur. Fakat bazı kaynaklarda Makedonya’nın da geçişiyle üye sayısının toplam 30 olduğu yazılmaktadır. NATO’ya üye olan ülkelerin isimlerine buradaki yazımızdan bakabilirsiniz. Şimdi Nato’nun açılımı nedir ne anlama geliyor onu yazalım.

NATO Açılımı Nedir?

NATO, İngilizce bir kısaltmadır ve açılımı “North Atlantic Treaty Organization” demektir. Yani “North Atlantic Treaty Organization” kelimelerinin baş harfleri NATO kısaltmasını oluşturmaktadır. Türkçe olarak karşılığı ise “Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü” demektir. Yani Türkçe açılımı budur.

Ayrıca Fransızca kısaltması ise OTAN demektir ve onun açılımı da “Organisation du Traité de l’Atlantique Nord” şeklindedir. Yani İngilizce’deki NATO’nun tam tersi OTAN ise Fransızca kısaltması olmaktadır.

Nato’ya üye ülkeler genellikle Avrupa ve kuzey Amerika kıtası ülkeleridir. Türkiye de Nato’ya üye bir ülkedir. Bunun yanı sıra Çin, Rusya gibi büyük ülkeler NATO’ya üye değildir. Nato dünyadaki en önemli askeri ittifak gruplarından birisidir. Nato’nun bayrağı yazının en üstündeki resimde gördüğünüz gibidir. Nato’nun merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel şehrinde bulunmaktadır.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*