Olimpiyat Bayrağındaki Halkaların Anlamı Nedir?

Olimpiyat Bayrağındaki Halkaların Anlamı Nedir?

Olimpiyat Bayrağı ve Olimpiyat Halkalarının Anlamı:

Olimpiyat oyunlarının bayrağı aşağıdaki resimdeki gibidir. Sizlere bu sembolün ne anlama geldiğini anlatacağım.

Olimpiyat oyunlarının bayrağı beyaz zemin üzerinde iç içe geçmiş 5 halka‘dan ibarettir. Dünyanın 5 kıtasını dostluk sevgi ve her zaman dayanışma halinde olması anlamına gelen bu sembollerin 3 tanesi üst bölgede 2 tanesi alt bölgede yer almaktadır. Üstteki üç halka soldan sırası ile mavi,siyah ve kırmızıdır. Alttaki 2 halka ise soldan sırası ile sarı ve yeşildir.

Bu renkler Uluslararası Olimpiyat Komitesinin, olimpiyat oyunlarına katılan ülkelerin bayrak renklerini simgelediğini açıklamıştır. Olimpiyat bayrağı 1920 Anvers Oyunları’ndan itibaren dalgalanmaktadır.

Olimpiyat Yemini:

Olimpiyat oyunlarının açılışı sırasında bütün oyuncular bu yemini eder. Bu yemini ev sahibi ülkenin bir oyuncusu söyler ve yemin şu şekildedir.

Olimpiyat Oyunları’nda ülkemin şerefi ve sporun zaferi için kurallara uyarak dürüst yarışacağımıza ve gerçek sportmenlik ruhu içinde mücadele edeceğimize and içeriz.

Bu yemin de 1920 oyunlarından itibaren edilmektedir.

Olimpiyat Meşalesi:

Olimpiyat meşalesi olimpiyat oyunlarının başlangıcı ile yanmaya başlar ve olimpiyat oyunları bittiğinde söndürülür. Olimpiyat meşalesi ise 1936 Berlin Oyunları ile tarihine girmiştir.

Olimpiyat Madalyası:

Olimpiyat oyunlarında herkesin de bildiği gibi 1. sırada bulunan oyunculara altın, 2. sırada bulunan oyunculara gümüş, 3. sırada bulunan oyunculara ise bronz madalya verilmektedir. Bu madalya’nın bir yüzünde Zafer Tanrıçası Nike’ın kabartması yer alır, diğer tarafın da ise olimpiyat oyunlarını düzenleyen ülkenin amblemi bulunmaktadır.

Evet arkadaşlar yazımızın burada sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım beğenmişsinizdir.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.