Orjinal mi Orijinal mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

Orjinal mi Orijinal mi Doğru Yazılışı Hangisidir?

Herkese iyi günler dileriz arkadaşlar.Bu yazımızda sizlere orjinal kelimesi mi yoksa orijinal kelimesi mi doğru yazılmıştır onu anlatacağız.

Dilimizde belki de doğru yazılışı en çok merak edilen kelimeler orjinal ve orijinaldir.Bu kelime yabancı bir dilden(büyük ihtimalle kökeni ingilizce) Türkçe‘mize geçmiştir.Peki bu kelimelerden hangisi doğru yazılmıştır orjinal mi yoksa orijinal mi? Şimdi Türk Dil Kurumu‘nun resmi web sitesine bakarak duruma açıklık getirelim.

Orjinal mi Orijinal mi Doğru Yazılışı

Arkadaşlar bu kelimelerden doğru yazılanı “orijinal” kelimesidir.Yani r ve j harfinin ortasında i harfi olan doğru yazılandır.Eminim ki çoğunuz bizim gibi şuana kadar “orjinal” kelimesinin doğru yazıldığını düşünüyordunuz.Fakat kelimenin doğru yazılımı orijinal‘dir, orjinal değildir.Şimdi TDK’nın sitesinden bir görüntüyü aktaralım sizlere.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi arkadaşlar TDK’nın resmi web sitesinde doğru yazılışı “orijinal” olarak belirtiyor.Yani sınavlarda, testlerde vb. yerlerde karışımıza çıkarsa aklımızda bulunsun.

Ayrıca Türk Dil Kurumu‘nun sitesine giderek tüm merak ettiğiniz kelimelerin doğru yazılışlarına bakabilirsiniz.Siteye “www.tdk.gov.tr” adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.Tüm öğrenci arkadaşlara sınavlarında başarılar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.