Osmanlı’da İlk Bakır, Gümüş, Altın ve Kağıt Para Hangi Padişah Döneminde Çıktı?

Osmanlı’da İlk Bakır, Gümüş, Altın ve Kağıt Para Hangi Padişah Döneminde Çıktı?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere Osmanlı Devleti’nde ilk bakır, gümüş, altın ve kağıt para hangi padişahlar döneminde basılmıştır onu anlatacağız. Ayrıca bu bakır, gümüş, altın ve kağıt paraların diğer isimleri nelerdir onları da yazacağız.

Osmanlı Devleti siyasi alanda olduğu gibi ekonomik alanda da dünyanın lider ülkelerinden birisiydi. Kağıt para hariç diğer tüm para birimleri neredeyse devletin kuruluş zamanlarında basıldı ve kullanılmaya başlandı. Şimdi sizlere ilk bakır, gümüş, altın ve kağıt para hangi padişah zamanında basıldı ve bu paraların diğer isimleri nelerdir onları yazalım.

Osmanlı Devleti’nde İlk Basılan Paralar ve Diğer İsimleri

1-) Bakır Para (Mangır)

Bakır para (mangır)

Bakır para (mangır)

Osmanlı Devleti’nde ilk madeni bakır para Osman Bey döneminde basılmıştır. Bakır paranın diğer adı Mangır olarak geçmektedir. Görseline yukarıdan ulaşabilirsiniz.

2-) Gümüş Para (Akçe)

Gümüş para (akçe)

Gümüş para (akçe)

Osmanlı’da ilk gümüş para ise Orhan Bey döneminde bastırılmıştır. Gümüş paranın diğer bir adı Akçe‘dir. Gümüş para resmine yukarıdan bakabilirsiniz.

3-) Altın Para (Sikke)

Altın para (sikke)

Altın para (sikke)

Osmanlı’da ilk altın para Fatih Sultan Mehmet döneminde bastırılmıştır. Altın paranın diğer bir ismi Sikke‘dir. Altın paranın resmine üstten bakabilirsiniz.

4-) Kağıt Para (Kaime)

Kağıt para (Kaime)

Kağıt para (Kaime)

Osmanlı’da ilk kağıt para ise padişah I. Abdülmecit döneminde bastırılmıştır. Kağıt paranın diğer bir adı Kaime olarak geçmektedir. Bazı yerlerde Kayme olarak da geçiyor.

Osmanlı’da basılan ilk paralar ve bunların resimleri yukarıdaki gibidir. Umarız yararlı olur. Herkese sınavlarda başarılar dileriz. İyi çalışmalar.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*