Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in Çocuklarının İsimleri ve Sırası

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in Çocuklarının İsimleri ve Sırası

Herkese hayırlı günler dileriz. Bu yazımızda sizlere peygamber efendimizin çocuklarının doğum sıralarına göre isimlerini ve detaylarını paylaşacağız.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) ‘in toplamda 3 erkek ve 4 kız olmak üzere 7 tane çocuğu olmaktadır. Bunlardan 6 çocuğu Kasım, Zeynep, Rukıyye, Ümmü Gülsüm, Fatıma ve Abdullah olmak üzere Hz. Hatice ile izdivacından dünyaya gelmiştir. Hz. Mariye ile izdivacından ise İbrahim dünyaya geldi. Şimdi doğum sırasına göre peygamber efendimizin çocuklarının isimlerini ve hakkında bilgiler paylaşalım.

Peygamberimizin Çocuklarının Sırasıyla İsimleri (En büyükten en küçüğe doğru):

  • Kasım
  • Zeynep (Zeyneb)
  • Rukıyye (Rukayye)
  • Ümmü Gülsüm
  • Fatıma
  • Abdullah
  • İbrahim

Peygamber efendimizin çocuklarının isimleri bu şekildedir. Kaynaklara göre ilk olarak Kasım dünyaya gelmiştir. Sonra sırasıyla Zeyneb, Rukiyye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma kız çocukları dünyaya gelmiştir. Ardından Abdullah ve sonra da peygamberimizin en küçük çocuğu İbrahim dünyaya gelmiştir.

1-) Hz. Kasım (r.a.):

Peygamberimizin Hz. Hatice validemiz ile izdivacındaki ilk çocuğu Hz. Kasım‘dır. Bundan dolayı peygamberimize “Ebu’l Kasım” (yani Türkçe meli Kasım’ın babası) denilmiştir. Peygamberimizin çocuklarından ilk vefat eden Hz. Kasım 17 aylıkken Mekke’de vefat etmiştir.

2-) Hz. Zeyneb (r.a.):

Peygamberimizin 2. çocuğu Hz. Hatice annemizdendir ve ilk kız çocuğu Zeyneb dünyaya gelmiştir. Hz. Zeynep peygamberimiz 30 yaşındayken dünyaya gelmiştir. Hz. Zeyneb hicretin 8. yılında 31 yaşında vefat etmiştir.

3-) Hz. Rukıyye (r.a.):

Hz. Rukıyye (Hz. Rukayye) peygamberimizin 3. çocuğu ve 2. kızıdır. Hz. Rukayye Hz. Osman ile evlenmiştir. Hz. Rukayye Bedir savaşı sıralarında rahatsızlanmış ve vefat etmiştir.

4-) Hz. Ümmü Gülsüm (r.a.):

Peygamberimizin 4. çocuğu ve 3. kızı Hz. Ümmü Gülsüm‘dür. Ümmügülsüm (r.a.), peygamberimizin Hz. Hatice ile olan izdivacından dünyaya gelmiştir. Hz. Rukayye vefat ettikten sonra peygamberimiz Hz. Ümmügülsüm’ü de Hz. Osman ile evlendirmiştir. Hicretin 9. yılında Ümmügülsüm (r.a.) vefat etmiştir.

5-) Hz. Fatıma (r.a.):

Peygamberimizin 4. kızı ve 5. çocuğu Hz. Fatıma‘dır. Fatıma peygamberimizin son kız çocuğudur ve Hz. Hatice ile olan evliliğinden dünyaya gelmiştir. Hz. Fatıma Hz. Ali ile evlenmiştir. Hz. Fatıma’nın Hasan, Hüseyin ve Muhsin adında 3 oğlu, Ümmü Gülsüm ve Zeyneb adında 2 kızı bulunmaktadır. Peygamberimizin soyu Hz. Fatıma ile devam etmektedir. Hz. Hüseyin’in soyundan gelenlere “Seyyid” ve Hz. Hasan’ın soyundan gelenlere ise “Şerif” denilmektedir. Hz. Fatıma 25 yaşında vefat etmiştir.

6-) Hz. Abdullah (r.a.):

Peygamberimizin 6. çocuğu ve ikinci erkek çocuğu Hz. Abdullah‘dır. Hz. Hatice ile evliliğinden olan son çocuğu Abdullah’dır. Hz. Abdullah 3 aylıkken vefat etmiştir.

7-) Hz. İbrahim (r.a.):

Peygamberimizin 7. ve en küçük çocuğu İbrahim’dir. Hz. İbrahim 3. ve en küçük oğludur. İbrahim(r.a.) hicretin sekizinci yılında Medine’de Hz. Mariye annemizden dünyaya gelmiştir. İbrahim(r.a.) bazı rivayete göre 17 bazı rivayete göre ise 18 aylıkken vefat etmiştir.

NOT 1 = Peygamberimizin ilk altı çocuğu (Kasım,Zeyneb,Rukıyye,Ümmügülsüm,Fatıma,Abdullah) Hz. Hatice’den dünyaya gelirken sonuncu yani yedinci çocuğu (İbrahim) ise Hz. Mariye’den dünyaya gelmiştir.

NOT 2 = Peygamberimizin çocuklarının sırası, vefat ettikleri tarihleri vb. bilgiler diğer büyük sitelerden alıntılanmıştır.

Hz. Muhammed (S.A.V.) ‘in çocukları hakkında bilgiler bu şekildedir. Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.