Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) Süt Kardeşleri

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.) Süt Kardeşleri

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in 6 süt kardeşi bulunmaktadır. Süt anneleri ise 2 kişidir. Önce süt annelerinin isimlerini ardından süt kardeşlerinin isimlerini ve diğer detaylarını paylaşalım.

Peygamberimizin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Süt Anneleri

1-) Süveybe:

Rasulullah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) amcası Ebu Leheb’in cariyesidir. Oğlu Mesruh (Radıyallahu Anh)’ın sütüyle emzirmiştir.

2-) Halime:

Hevazin el-Kaysi oğlu Bekr oğlu Sa’d oğlu Nasır oğlu Fusayye oğlu Nasıra oğlu Rizam oğlu Cabir oğlu Şicne oğlu Haris oğlu Abdullah; Ebu Zü’eyb’in kızıdır. Rasulullah’ı (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) oğlu Abdullah’ın sütüyle emzirdi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onun yanında 4 yıl kaldı.

Peygamberimizin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Süt Kardeşleri

1-) Mesruh (Radıyallahu Anh):

Annesi, Rasulullah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) amcası olan Abdül-muttaliboğlu Abduluzza’nın yani Ebu Leheb’in cariyesi olan Süveybe’dir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Mesruh‘un sütünden emmiştir.

2-) Hz. Hamza (Radıyallahu Anh):

Rasulullah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) amcası Abdulmuttalib’in oğludur. Süveybe Rasulullah’dan (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) 4 sene önce onu emzirdi. Süveybe; Nebi’nin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) amcası Hamza’nın kardeşi Ebu Leheb’in cariyesidir.

3-) Ebu Seleme (Radıyallahu Anh):

Müminlerin annesi Ümmü Seleme (Radıyallahu Anha) ‘nın kocasıdır. Abdulesed el-Mahzumi’nin oğluıdur. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in amcası Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe, Rasulullah’dan (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) 4 sene önce onu emzirdi.

4-) Abdullah:

Rasulullah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) süt kardeşi olma vasfı, lakabıdır. Annesi Halime Bint-i Ebi Zü’eyb Es-Sa’diyye’dir (Radıyallahu Anha).

5-) Huzafe (Peygamberimizin süt kız kardeşi):

Huzafe (bilinen ismiyle Şeyma) peygamber efendimizin süt kız kardeşidir. Annesi, Abu Zü’eyb’in kızı Halime’dir ki Rasulullah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) süt annesidir. Halk arasında Şeyma diye bilinen budur.

6-) Enise (Peygamberimizin süt kız kardeşi):

Peygamberimizin bir diğer süt kız kardeşidir. Annesi, Halime Bint-i Ebi Züeyb Es-Sa’diyye’dir (Radıyallahu Anha).

Peygamberimiz’in süt annelerinin ve süt kardeşlerinin isimleri bu şekildedir. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…

Kaynak : Cübbeli Ahmet Hoca / Şecere’i Nebeviyye


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Yapılan Yorumlar (2)

  • siyer sınavı için hazırlanıyorum yandda reklamda nasıl hristiyan olunur var allah aşkına siz buna müslümanlıkmı diyorsunuz

    Cevapla

    • Efendim o reklamları biz çıkartmıyoruz maalesef otomatik olarak ayarlanıyor. Google adsense ile çalıştığımız için reklamları otomatik çıkartıyor dilerseniz araştırma yapabilirsiniz. Yoksa o tarz reklamı yayınlamamız yanlış olur. Biz yinede şimdi araştırma yapıp o tarz siteleri engelleyebilir miyiz bakacağız. Uyarı için Allah razı olsun. Sınavınızda başarılar dileriz.

      Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*