Photoshop Panorama Nasıl Yapılır? {Resimli Anlatım}

Photoshop Panorama Nasıl Yapılır? {Resimli Anlatım}

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Adobe Photoshop programında panoramalı resimler nasıl yapılır onu anlatacağız.

Panorama resimler aynı hizada 4-5 resmin tek karede olmasına denir. Mesela bir manzara resmi çekmek istiyorsunuz ama tek kareye alamıyorsunuz. Bunun için öncelikle 5-6 tane veya istediğiniz kadar aynı hizada 360 derece olacak şekilde fotoğrafları çekin. Ardından aşağıda anlatacağımız gibi photoshop’da bunları panoramal şekline çevirin. Bu sayede 5-6 tane fotoğraftan kurtulup tek bir kareye çevirmiş olursunuz.

Bu panorama işlemini tüm photoshop versiyonlarında yapabilirsiniz. Son zamanlarda CS6 sıklıkla kullanıldığı için bizde bu versiyon üzerinden anlatım yapacağız. Şimdi lafı uzatmadan photoshop’ta panorama resimler nasıl yapılır resimler eşliğinde anlatalım.

1–) Öncelikle panorama resim yapmak için biz 3 tane aynı hizada evimizin yakınından bir fotoğraf çektik. Fotoları aşağıya ekleyelim. Sizler de panorama için fotoğraflarınızı çekin ve masaüstüne kaydedin.

2–) Ardından Photoshop programını açıyoruz ve oradan sol üstten “Dosya > Otomatikleştir > Photomerge” bölümüne giriyoruz.

3–) Sonrasında açılan yerde sol taraftaki mizanpaj bölümünü otomatik yapıyoruz. Ardından “Gözat” butonuna basarak panorama yapacağımız fotoğrafları seçiyoruz.

4–) Sonrasında “Tamam” butonuna basıyoruz ve program otomatikman bizlere bu fotoğrafları birleştirmiş olacaktır.

5–) Sonrasında panorama görselimizi istediğimiz gibi kırpmak için “Kırpma Aracı” ‘nı seçiyoruz.

6–) Mesela aşağıda gördüğünüz gibi birleşmiş fotoğrafı biz istediğimiz şekilde kırptık. Sizler de aynı şekilde böyle kırpma yapabilirsiniz. Ayrıca photoshop’un bu şekilde fotoğraf birleştirmesini isterseniz resimleri düzgün olarak çekmeniz gerekiyor. Yani aşağıda gördüğünüz gibi biz yamuk çekim yaptığımız için panorama tam verimli olmadı diyebiliriz. Ama yinede iade eder.

7–) Sonrasında kırpma işlemini bitirmek için sol üstten “Taşıma Aracı” ‘nı seçiyoruz ve karşımıza çıkan bildirimde tamam butonuna basıyoruz.

8–) Son olarak panoramik resim aşağıdaki gibi oldu. Gerçekten fena bir görüntü sayılmaz.

9–) Bu şekilde ilk başta verdiğimiz 3 fotoğrafı photoshop programı yukarıdaki gibi tek görselde birleştirdi yani panorama bir fotoğraf haline çevirdi. Sizler de bu şekilde fotoğraflarınızı birleştirebilirsiniz.

Umarız faydalı olur. Diğer Adobe photoshop derslerimize “Photoshop Dersleri” kategorisi altından ulaşabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar iyi tasarımlar dileriz…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*