Pleiotropi Nedir? Pleiotropi Hakkında Örnekler

Pleiotropi Nedir? Pleiotropi Hakkında Örnekler

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere biyolojide yer alan pleiotropi teriminin ne anlama geldiğini anlatacağız. Ayrıca pleiotropi hakkında örnekler nelerdir onları paylaşacağız.

Pleiotropi Nedir?

Bir genin birden fazla fenotipik (dış görünüş) etkiye sahip olmasına pleiotropi denir. Örneğin siyam kedisinde bu özellik bulunmaktadır. Şimdi aşağıya pleiotropi örneklerini paylaşalım.

Siyam kedisi

Siyam kedisi

Pleiotropi Hakkında Örnekler:

  • Mesela siyam kedilerinde bacak kısmının koyu renkli, üst yani gövde kısmının ise açık renkli olmasına neden olan bir alel (alel gen) bulunmaktadır (üstteki resimden siyam kedisine bakabilirsiniz). Bu alel aynı zamanda siyam kedilerinin gözlerinin şaşı olmasına da sebep olmaktadır. Bu bir pleiotropi örneğidir.
  • Ek olarak örneğin insanlarda orak hücreli anemi (alyuvarların orak görünümünde olması) hastalığına yol açan alel, heterozigot konumda olarak bulunduğu kişilerin sıtmaya karşı dirençli olmasını sağlamaktadır. Bu da pleiotropiye örnektir diyebiliriz.
  • Yine son bir örnek vermek gerekirse insanda kistik fibrozis hastalığının oluşmasına neden olan gen, resesif alelle aktarılır. Bu özellik bakımından homozigot olan kişilerde hücrelerden yüksek miktarda mukus salgılanır ve vücutta birden fazla organda birikir. Biriken bu mukus kronik bronşit hastalıklarına ve bakteri kökenli hastalıklara yol açarak pleiotropik etki göstermiş olur.

Pleiotropi hakkında bu şekilde örnekler verebiliriz. Umarız yararlı olur. Herkese biyoloji derslerinde ve sınavlarında başarılar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.