Poğaça mı Poaça mı Boğça mı Poça mı Doğru Yazılışı Hangisidir?

Poğaça mı Poaça mı Boğça mı Poça mı Doğru Yazılışı Hangisidir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere poğaça mı poaça mı poğça mı poça mı hangisi doğru yazılmıştır TDK’ya göre kanıtıyla birlikte paylaşacağız.

Çoğumuz güzel Türkçe’mizde bir çok kelimenin yazılışlarını hatalı biliyoruz ve sınavlarda vb. yerlerde karşımıza çıktığında ise hep yanlış yapıyoruz. Bu yüzden kelime dağarcığımızı geliştirirken doğru yazılışlarını da öğrenerek ilerletmek çok önemlidir. Bu yazımızda günlük hayatımızda özellikle sabahları okula giden öğrencilerin, işe gidenlerin vb. kişilerin satın alıp yedikleri Poğaça’nın doğru yazılışı nedir onu yazacağız.

Poğaça mı Poaça mı Poğça mı Doğru Yazılımı Nedir?

Doğru yazılışı → Poğaça✓
Yanlış yazılışı → Poğça, Bohça, Poaça, Poça×

Arkadaşlar Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre doğru yazılış poğça-poaça-bohça vb. kelimeleri değil poğaça kelimesidir. Poğaça TDK’ya göre içerisine peynir, kıyma, zeytin vb. yiyecekler konarak hazırlanan bir tür tuzlu çörek olarak tanımlanmaktadır. Doğru yazılışının kanıtını da aşağıya resim olarak ekleyelim.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi kelimenin doğru yazılışı poğaça’dır. TDK’nın resmi sözlük sitesinden (www.sozluk.gov.tr) sizler de poğaça kelimesini aratarak doğru yazılışını kontrol edebilirsiniz.

Son olarak yazım kurallarıyla alakalı sorular liseye ve üniversiteye geçiş sınavlarında da çıkmaktadır. Belki poğaça kelimesi hakkında bir soru çıkacak. Bu yüzden doğru yazılışını yani “POĞAÇA” kelimesini aklınızda tutmanızı tavsiye ederiz. İyi çalışmalar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*