Polinom Bölmesi Nasıl Yapılır?

Polinom Bölmesi Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz.Bu yazımızda sizlere polinom bölmesi nasıl yapılır onu anlatacağız.Umarız anlarsınız.Herkese şimdiden iyi çalışmalar dileriz.

Bazı zamanlar test çözerken sorularda tıkanıp kalabiliriz.İşte bu durumlar polinom bölmesi yardımımıza koşabilir.Özellikle üniversite derslerinde çok lazım olacak polinom bölmesini sizler için anlatacağız.Şimdi anlatıma ve ardından bir örnek ile pekiştirmeye geçelim.

Polinom Bölmesi Nasıl Yapılır?

ax2+bx+c” ‘li bir ifadeyi kendisinden daha düşük dereceli olan mesela “ax+b” cinsindeki bir ifadeye bölünmesine polinom bölmesi denir.Peki bu bölme işlemi nasıl yapılır şimdi ona geçelim.

Şimdi sizlere örnek olması açısından 3x3-5x2+7 denklemini x-4‘e polinom bölmesi olarak bölelim.Ardından çıkan kalan ve bölmeye birlikte bakalım.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar polinom bölmesi bu şekilde yapılmaktadır.Ardından bölüm ve böleni çarpıp kalan ile topladığımızda bizlere 3x3-5x2+7 denklemini vermiş olur.

Burada ilk önce en üst derecede olan bilinmeyeni baz alacağız.Soruda 3x3 diyor.Ve bölen olarak x-4 verilmiş.Yani x sayısı.Burada kendimiz düşünüyoruz.x ile neyi çarparsak 3x3 eder.Tabii ki 3x2 ile çarparsak 3x3 ü elde etmiş oluruz.Haliyle bu şekilde bölme işlemlerimize devam ediyoruz ve kalanı bulana kadar yapıyoruz.En sonunda da kalanı bulunca işlemimiz tamamlanmış oluyor.

Anlamadığınız yer olursa yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.Teşekkürler…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
Önceki Yazı
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.