Python – OpenCV Kütüphanesi İle Yüz Tanıma Yapma Kodları

Python – OpenCV Kütüphanesi İle Yüz Tanıma Yapma Kodları

Herkese selamlar arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Python programlama dilinde yer alan opencv kütüphanesi ile yüz tanıma sistemi nasıl yapılır onun kodlarını paylaşacağız. Umarız yararlı olur yorumlarınızı eksik etmeyin. Teşekkürler.

Günümüzde en revaçta olan programlama dillerinden birisi python’dur. Hatta ilk sıraya bu dili koysak abartı olmaz diyebiliriz. Çünkü python ile hem hızlı şekilde kod yazılabiliyor hem de aklınıza gelebilecek her türlü uygulama yapılabiliyor. Bunlardan birisi de yüz tanıma programıdır. Python’da yer alan opencv kütüphanesi ile birlikte yüz tanıma uygulaması yapılabilir. Aynı şekilde diğer kütüphaneleri kullanarak da python dilinde birbirinden güzel oyunlar, programlar vb. uygulamalar yapabilirsiniz. Şimdi lafı fazla uzatmadan sizlere python ile yüz algılama kodlarını paylaşalım. Ardından kodların anlatımını paylaşacağız.

NOT = Arkadaşlar öncelikle yüz tanıma kodlarını doğru çalıştırabilmek için opencv kütüphanesini yüklemeniz gerekmektedir. OpenCV olmadan maalesef kodlar çalışmaz.

Python Yüz Tanıma Kodları:

Python yüz tanıma kodları bu şekildedir. Şimdi kodları anlatalım. Arkadaşlar kodların ilk kısımlarındaki face_cascade ve eye_cascade bölümlerinin içerisindeki “C:\Users\acer\AppData\Local\Programs\…” şeklinde devam eden uzantıya kendi bilgisayarınızın uzantısını yazmayı unutmayınız. Yani bu “haarcascade_frontalface_default.xml” ve “haarcascade_eye.xml” bu dosyaları kodlarda tanıtmamız gerekiyor o yüzden kendi bilgisayarınızda nerede yüklüyse onun uzantısını yazınız.

Programı çalıştırdıktan sonra yüzünüzü ve gözlerinizi algılayacak ve onun renkleri de yeşil ve turkuaz tarzında bir renk olacak. Eğer bu renkleri değiştirmek isterseniz de (255,255,0),2) ve (255,0,0),2) buradaki kodları değiştirebilirsiniz. Mesela 0’ları 255 yapın ya da tam tersi yapın renklerin değiştiğini göreceksiniz. Kodların ekran görüntüsünü de aşağıya ekleyelim.

Daha detaylı anlatım için buradaki youtube videosunu izleyebilirsiniz. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.