Refik Halit Karay – Gurbet Hikayeleri Kısaca Kitap Özeti

Refik Halit Karay – Gurbet Hikayeleri Kısaca Kitap Özeti

Kitabın Adı : Gurbet Hikayeleri

Yazarı : Refik Halit Karay

Kitabın Konusu

Kitap, bir veya birden fazla kişinin başından geçen olayları anlatmaktadır. En çok işlenilen konular arasında memleket özlemi yer almaktadır.

Kitabın Özeti

Kitapta birden fazla hikaye bulunmaktadır. Bazı hikayeleri özetleriyle aktaralım.

Eskici:

İstanbul’da yaşayan Hasan adında bir çocuk vardır. Hiç yakın akrabası kalmayan Hasan’ın İstanbul’da yaşadığı sıralarda anne ve babasını kaybetmiştir. Hasan’ı yöre halkı tarafından Filistin’e gönderme kararı verilmiş ve halasında kalması gerektiği düşünülmüştür. Filistin’e Hasan’ı vapura bindirip göndermişlerdir.

Hasan halasının yanına gitmiştir. Ancak o bölgenin diline yabancı kalır ve hiç konuşamaz. Halasının evinde kalırken günlerden bir gün eve ayakkabıları tamir için bir eskici gelir. Hasan onun karşısına geçer ve onu dikkatle seyretmeye başlar. Ardından eskiciye bir soru yöneltir ve “çiviler ağzını acıtmıyor mu senin” der. Türkçe konuşan çocuk karşısında eskici öncelikle afallar. Daha sonra ise sen nerelisin diye oda soru sorar. Hasan bir anda her şeyi anlatmaya başlar. Eskici ile beraber memleketini anlatır ve hiç durmadan konuşmasını sürdürür. Eskicinin işi bittiğinde gitme zamanı yaklaşır ve ayrılırken Hasan çok ağlar. Ancak elinden hiçbir şey gelmemektedir.

Köpek:

Lübnan’da çalışmaya başlayan Osman, memleketinden uzun bir süre ayrı kalmıştır. Kimseyle konuşmayan yalnız bir kişiliğe sahip olan Osman’ın bir gün işten ayrıldığı sırada arkasına bir köpek takılır. Ona bakar ve onunda memleketinden oldukça uzakta olduğunu düşünür. Köpek ile kader ortaklığı yaptığına kanaat getirir ve köpeği yanında götürür. Artık gittiği her yere onuda götürmektedir. Köpek Osman’la kaldığı sürede kilo alır ve onu sevmeye ve onunla oyunlar oynamaya başlar.

Lübnan’da bir gün Osman’ı zabitler(subaylar) yakalar. Ülkede yasak çalıştığı tespit edilir ve şehir dışı edilmek istenir. Köpeğin onunla beraber gelmesine izin verilmez. O dönemde hayvanlarda bulaşıcı hastalık olmasından ötürü şehir ışına çıkmaları yasaktır. Bu sebepten dolayı köpek olmadan Osman şehir dışı edilir. Bu durum karşısında Osman çok üzülür ve köpek ile vedalaşır. Köpek de bu duruma çok üzülür ağlamaklı bir tavır sergiler ancak elden bir şey gelmemektedir. Osman’ın eskisi gibi neşesi kalmaz. Kader ona yine kirli oyunlarını oynamıştır.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.