Reşat Nuri Güntekin – Anadolu Notları Kısaca Özeti

Reşat Nuri Güntekin – Anadolu Notları Kısaca Özeti

Kitabın Adı : Anadolu Notları

Yazarı : Reşat Nuri Güntekin

Kitabın Konusu

Kitap Anadolu gezisi sırasında yaşadığı olayları konu alır.

Kitabın Özeti

”Yollarda” notunda;

Kendi sınırlarımız içerisinde sürekli dolaştığımızı belirten yazar, yapmış olduğu seyahatleri gelişi güzeldir. Küçük bir kasabada uyku beklediğini ve tenha istasyonlarda tren beklediği dakikaları betimler. Karmaşık bir şekilde bu zamanlarda yaptığı işleri eline geçe kağıt parçalarına döker.

Yazar yazısında yer ve zaman kaydı gözetmeksizin bir köy hayal eder ve o köyde köylülerle diyaloğunu anlatır. Hep aynı yere varmanın can sıkıcılığını anlatırken diğer taraftan insan ferahlıklarından bahseder.

“İstasyon” notunda;

Güney istasyonlarının birinde yer alan yazar, kasabadan uzak ve ağaçlarla kaplı küçük bir istasyoncuk diye kaleme döker. Bekleme konusunda yazar haklılıklarını anlatır. Sonra derdini dökmeye başlar. Boş ümitlerle insan avutmaktan hoşlanmayan yazar, çok kez yüz buruşturur ve açıkça çoğu şeyin mümkün olmadığını belirtir.

İstasyonda yazar, Adana hastanesine gelmekte olan bir karı- koca ile muhabbet eder. Yazara sorular soran koca varsa eğer tavsiyelerini yazmasını ister. Böylelikle halk da tavsiye kelimesini kavramış olur.

“Trende” notunda;

Bu notunda yazar;

Bin tezvirle gelinini evden atmış kaynana, ertesi sabahtan tezi yok yeni bir gelin, kendine bir can yoldaşı aramaya başlar. “Hasılı insanlar, kalabalıkta yaşamayı yalnızlığa tercih etmişlerdir. Yalnız trenler müstesna, ” diyerek bitirir.

Trene binildiğinde kalabalığı seven bir insan dahi olsa can dostunu yanında istemez. En büyük korkusu trendeyken vagona bir yolcunun binmesidir diyerek anlatır. Yine bir başka arkadaşının ise vagonu dolduran tanıklarla başka insanların gelmesini engellediğidir. Ayrıca da başka arkadaşının da hasta taklidi ile yanından uzak tutmaya çalıştığını belirtir.

“Yol” notunda;

Anadolu’nun bu zamana kadar gezdiği yerlerinin İstanbul’da gediği ana yollardan pek farkı olmadığını söyler yazar. Yolların hep yapım aşamasında olduğunu ve hemende bozulduğunu söyler. Vilayetler arasında yolculuk yaptığınız esnada şoförün bir şarkı açmasıyla birlikte sizde yolun şartlarına göre şekil alır ve dalar gidersiniz demektedir.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*