Reşat Nuri Güntekin – Çalıkuşu Romanı Kısaca Özeti

Reşat Nuri Güntekin – Çalıkuşu Romanı Kısaca Özeti

Kitabın Adı : Çalıkuşu

Kitabın Yazarı : Reşat Nuri Güntekin

Kitabın Konusu Hakkında;

Anadolu’ya öğretmenlik yapmak için gelen Feride ve yaşadığı aşkın zorluklarıyla beraber Anadolu insanının zorluklarını anlatan önemli bir eserdir.

İlk olarak piyes olarak kaleme alınan bu eser daha sonra romana dönüştürülmüştür. Romanın kahramanı olan Feride genç kızların etkileşim odağı olmuş ve dil anlatımındaki mükemmellikle yazılan pek çok esere örnek niteliği taşır.

Çalıkuşu Kitabının Özeti;

Feride küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiştir. İstanbul’da yer alan bir Fransız okulunda yatılı olarak okumaktadır. Oldukça zeki ama afacan bir öğrenci olan Feride, okulunda yaramazlığı ile nam salmıştır. Bu sebepten dolayı hocaları ona ”Çalıkuşu” lakabını takarlar.  Tüm tatillerinin teyzesinin evinde geçiren Feride okulu bittiğinde oldukça güzel ve göz alıcı bir genç kız olur.  Teyzesinin oğlu olan Kamuran, Ferideyi içten içe sever. Feride ve Kamuran bir müddet sonra nişanlanır. Fakat Kamuran’ın başkasıyla beraber olduğunu öğrendikten sonra evden kaçar. Maarif Müdürlüğüne gider ve öğretmenlik için başvuruda bulunur. Çeşitli köy ve kasabalarda görevini icra eder. Çevresindekiler ile oldukça sıcak bir etkileşime girer.

Yediden yetmişe kadar herkesin beğeni ve sevgisini kazanan Feride, kendisini çocukların eğitimine adar. Güzelliği ile dikkat çeken Feride’nin bu durumu başına bela olur ve sık sık tayin ister. En son tayininde Kuş adasında çıkan dedikodulardan dolayı Doktor olan Hayrullah Bey ile nişanlanırlar. Ancak baba kız gibi olurlar. Günlüklerini yazdığı defteri kaybeden Feride, arayışa girer ancak bulamaz. Defteri Hayrullah Bey bulur.  oldukça merak eder ve merakına yenilerek okur. Kamuran’ı hala sevdiğini anlar. Bu nedenden dolayı defteri atmaz saklamaya karar verir. Hastalanmasından sonra bir paketi Feride’ye verir ve o öldükten sonra bunu teyzesine vermesi hususunda söz alır. Bir sürenin ardından ölen Hayrullah Bey’in ardından Feride verdiği sözü yerine getirmek için İstanbul’a teyzesinin yanına gider. Kamuran Feride’nin yazdıklarını görür ve onun tekrar Kuşadasına gitmesine izin vermez. Ona evlenme teklifinde bulunur. Feride bu duruma çok direnir ancak bir süre sonra kabul eder.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.