RTÜK Kısaltmasının Açılımı Nedir? RTÜK Ne Demektir?

RTÜK Kısaltmasının Açılımı Nedir? RTÜK Ne Demektir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere RTÜK’ün açılımı ne demektir onu anlatacağız.

RTÜK’ü illaki duymuştursunuz. Genellikle televizyonda yayınlanan yasak, illegal vb. yayınlar yapan TV kanallarına ceza veren bir devlet kurumudur. Fakat açılımını çoğu kişi bilmemektedir. Şimdi kısaca RTÜK ne demektir açılımı nedir onu yazalım.

RTÜK Açılımı Nedir?

RTÜK kısaltmasının açılımı “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu” demektir. Yani “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu” kelimelerinin baş harfleri RTÜK kısaltmasını oluşturmaktadır.

RTÜK, ülkemizde faaliyet gösteren bütün radyo ve televizyon kanallarının yayınlarını denetleyen bir kamu kuruluşudur. RTÜK üyeleri TBMM tarafından seçilir. 1994 senesinde kurulan RTÜK günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumudur. Mesela herhangi bir televizyon kanalında din, ahlak ve milli değerlerimiz gibi bazı şeylere aykırı içerikler yayınlandığında RTÜK burada devreye girebilir ve o kanala ceza verebilir. Hatta bazı durumlarda kanalı kapatma yetkisi de mevcuttur. RTÜK kanala ceza verdiğinde o kanalı açtığınızda alt yazı olarak detaylı bilgileri izleyicilere aktarır.

Kısacası radyo ve televizyon kanallarını denetleyen en üst kurum RTÜK’dür. Ek olarak RTÜK’ün resmi web sitesi “www.rtuk.gov.tr” ‘dir. Bu siteye girerek görüş ve önerilerinizi yazabilirsiniz. Ayrıca RTÜK’e kanal şikayetinde bulunabilirsiniz.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*