Salâbet Nedir? Ne Anlama Gelmektedir? (Kısaca Bilgi)

Salâbet Nedir? Ne Anlama Gelmektedir? (Kısaca Bilgi)

Cümleten selamun aleyküm değerli arkadaşlar. Bu yazıda sizlere salâbet nedir ne demektir kısaca onu paylaşacağız.

Salâbet Nedir?

Salâbet: Metin olmak, mukaddesatı korumak için insanın muttasıf olduğu kalp kuvveti demektir. Zıt anlamı, laubalilik ve inanç bozukluğu demektir. Sözlükte ise salabet; dayanıklılık, katılık ve sağlamlık anlamlarına gelmektedir.

Salâbet çok değerli bir huydur. Bazen salabet yerine taassup da kullanılmaktadır. Taassup, aslında adet ve geleneklerde veya maddi ve manevi şeylerde fazla sebat ve taraftarlık yapmaktır. Bu bakımdan taassup ikiye ayrılır yani 2 türlüdür. Birincisi meşru taassuptur ki, akla uygun adetlere, inançlara karşı gösterilen sebattır. Bu pek güzeldir. Diğeri yani ikincisi ise, batıl ve faydasız adetler, modalar, fikirler, yapılıp yapılmamasında dini bir sakınca bulunmayan işler üzerinde gösterilen taassuptur ki bu, pek kötüdür. Ne yazıktır ki, bazıları 2. kısımdan olan asılsız şeylere dört elle sarıldıkları halde, mukaddesata ve din esaslarına bağlı kalan kimselere bir kusur olmak üzere taassup isnat etmekten kendilerini alamazlar. Bu, tersine bir görüştür, kaçınılmalıdır. Hakkı hak, batılı da batıl görmeye çalışmalıdır.

Kaynak = Büyük İslam İlmihali


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*