Samiha Ayverdi – İbrahim Efendi Konağı Kitap Özeti

Samiha Ayverdi – İbrahim Efendi Konağı Kitap Özeti

Kitabın Adı : İbrahim Efendi Konağı

Yazarı : Semiha Ayverdi

Kitabın Konusu

Kitapta Osmanlı Devleti’nde ve İbrahim Efendi konağında o dönemde geçen günlük yaşantı ve Osmanlı’nın yıkılışı anlatılmaktadır. Dönemin siyasi ve iktisadi hayatını roman gözler önüne serer.

Kitabın Özeti

Bir tiftik tüccarının oğlu olan İbrahim Efendi, Meclis-i Maliye reisliğini uzun yıllar boyunca yapmıştır. Ailesinden bir miras kalan İbrahim Efendi bu nedenden dolayı  lüks bir hayat yaşamasına sebep olmuştur. Oldukça varlıklı bir çevreye sahip olan İbrahim Efendi, yazları boğazda bir köşkte, kışları ise büyük bir konakta yaşamını sürdürür.

Bu konakların içinde pek çok çalışanı vardır. Herkesin bildiği ve hayran kaldığı yapılardan olan  bu konak İbrahim Efendini ailesinden miras kalmıştır. Bu Konak’ta kardeşleri Bahise Hanım,Hilmi Bey, Şevkiye ve Şükriye ve damatları da yaşamaktadır.

Yusuf Bey damatlarından biridir ve iyi niyetli bir kişiliğe sahiptir. Karısının huysuzluklarına dayanamayıp intihar eder. Salih Bey’de diğer damattır ve İbrahim Efendi’nin ailesinden kalan mirasın ortak olmak için her türlü kirli oyunu dener.

İbrahim Efendim Günlerden bir gün krizi geçirip ölür.  Şevkiye Hanım büyük kızı olduğundan konağın idaresi ona kalır. Çoğu işten anlamayan ve oldukça huysuz bir kadındır.Mirasa konmanın yollarını arayan Salih Bey, İbrahim Efendi’nin ölmesine rağmen paraya dokunamaz ve konağı terk eder.

Konağın gelirleri bir müddet sonra azalmaya başlar. Hiçbir işten anlamadığını fark eden Kahya Zaim Bey,  onun kandırmanın yollarına gider. Ailenin servetine uyanık tavırları sayesinde el koyar. Şükriye Hanım ve Şevki Hanım avukatlarına giderler ancak mücevherlerin de kapatırlar.  Beş parasız ortada kalan iki kardeşe Kahya Zaim bey konağın çatı katını tayin eder. kayın biraderleri  bu sıkıntılı süreçlerinde onlara yardım eli uzatır. Salih Bey onlar için Fatih’te bir ev tutar. Ayrıca bakımlarını da üstlenir. Şükriye Hanım bir süre sonra yaşadıkları sıkıntıları dayanamayıp vefat eder.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*