Şarz mı Şarj mı Doğru Yazılışı Hangisidir? (TDK Kanıtlı)

Şarz mı Şarj mı Doğru Yazılışı Hangisidir? (TDK Kanıtlı)

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere şarj mı yoksa şarz mı hangi kelimenin yazılışı doğrudur onu paylaşacağız.

Yine yazılışını en çok karıştırdığımız kelimelerden birisi şarj-şarz kelimeleridir. Genelde kelimeyi telaffuz ederken şarz olarak söyleriz fakat doğru yazılışı şarj kelimesidir. Şimdi Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre doğrusu nedir ve ne anlama geliyor onu yazalım.

Şarz mı Şarj mı Doğrusu Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Şarj
  • Hatalı yazılışı ==> תarz

Dilimize Fransızca’dan geçen ve Türk Dil Kurumu’na göre “yükleme” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı şarj kelimesidir. Şarz kelimesi ise yanlış yazılıştır. Fakat daha çok insanlar şarz olarak biliyor. Ama doğrusu şarz değil şarj kelimesidir. Yani kelimenin sonu J harfiyle bitmelidir. Z harfi ile biteni yanlış yazılmıştır, yazım kurallarına aykırıdır. Sınavlarda vs. karşınıza çıkarsa doğrusunu şarj olarak bilmeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın sozluk.gov.tr sitesindeki resmi verisine göre kelimenin doğru yazılımı şarjdır. Sizler de siteye girip teyit edebilirsiniz.

Diğer hatalı-doğru kelime yazılışlarına sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Herkese sınavlarda başarılar dileriz, iyi çalışmalar.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*