Satranç – İspanyol Açılışı

Satranç – İspanyol Açılışı

Satrançta pek çok açılış vardır.Bunlardan en popüleri ise İspanyol açılışıdır.Peki İspanyol açılışı nasıl yapılıyor şimdi detaylı anlatıma geçelim.

İspanyol açılışındaki beyazın iki amacı vardır. Bunlar merkezi ele geçirmek ve daha iyi bir gelişim sağlamaktır. Siyahların da benzer şansları vardır.

İspanyol açılışı beyazların piyonunu e4 karesine oynamasıyla başlar.Amaç merkez kareleri denetim altına almaktır. Siyah bu hamleyle piyonunu e5 karesine oynayarak karşılık verir. Siyah oyuncunun da amacı merkez karelerin denetimini sağlamaktır.

Beyaz 2. hamlesinde atı f3 karesine oynar.Beyazın amacı siyahın e5 karesindeki piyonunu istemektir. Siyah merkezde bulunan e5 piyonunu kaybetmek istemez.Piyonu korumak için atını c6 karesine oynar.

Beyaz 3. hamlede filini b5 karesine oynar. Bu hamleyle beyaz bir taşını daha oyuna sokar. Rok yapmaya hazırdır.Beyazın 3. hamlesinden sonra tahtada aşağıdaki konum oluşmuştur.

Bütün İspanyol açılışları bu hamlelerle başlar.Siyahın oynayacağı 3. hamleye göre değişik devam yolları vardır.Bu devam yolları değişik isimlerle adlandırılır.

İspanyol açılışı bu şekilde yapılmaktadır.Umarız faydalı olmuştur.Herkese iyi oyunlar dileriz…


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.