Semazenler Hangi Yöne Doğru Dönerler?

Semazenler Hangi Yöne Doğru Dönerler?

Merhabalar bu yazımızda sizlere semazenlerin hangi yöne doğru döndükleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Semazen Nedir?

Mevlevilik ve Mevlana deyince akla ilk gelen isim semazenlerdir. Semazen kelime anlamı olarak, musiki nağmeleri dinlerken vecde gelip hareket etmek ve kendinden geçip dönmeye denilmektedir. Peki semazenler ne tarafa doğru ve neden dönmektedirler şimdi onu resimlerle birlikte paylaşalım.

Semazenler Hangi Yöne Doğru Dönerler?

Semazenler sol tarafa doğru (yani sağdan sola doğru) dönmektedirler. Yani diğer bir deyişle semazenler saat yönünün tersine doğru dönmektedirler.

Yukarıdaki videoda da izlediğiniz gibi semazenler sol tarafa doğru dönüyorlar. Ayrıca aşağıya da resim halini ekleyelim.

Yukarıdaki resimlerden de gördüğünüz gibi semazenler sağ taraftan sola doğru dönüş yaparlar.

Semazenler Neden Sol Tarafa Doğru Dönerler?

Semazenlerin neden sol tarafa doğru döndükleri hakkında bir çok görüş vardır. Fakat en iyi görüş kabeyi tavaf edenlerin de sola doğru tavaf ettiklerinden dolayıdır. Yani semazenler, kabe tavaf edilirken de sağdan sol tarafa tavaf edildiği için kendileri de sola doğru dönmektedirler.

Eğer sınavlarda veya proje ödevlerinde sorulursa bu şekilde cevap yazabilirsiniz. Dediğimiz gibi bir çok kaynağa göre, Kabe’de tavaf saat yönünün tersi yönünde yapıldığı için semazenler de bu tarafa doğru dönerler.


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*