Şevket Süreyya Aydemir – Suyu Arayan Adam Kısaca Kitap Özeti

Şevket Süreyya Aydemir – Suyu Arayan Adam Kısaca Kitap Özeti

Kitabın Adı : Suyu Arayan Adam

Yazarı : Şevket Süreyya Aydemir

Kitabın Kısaca Özeti ve Konusu

Suyu arayan adam kitabında Şevket Süreyya, çocukluğundan başlayarak hayat hikayesini ayrıntılarıyla anlatmıştır. Bir diğer amacı ise kendi biyografisi üzerinden ülkemizde bulunan siyasi görüşler, mücadeleler, onların amaçları, yönleri, özellikleri, doğruları, arasında müdahaleler yaparak doğru olanı bulma amacını güder. Bu arayışta eserde suyu arayan adam şekli sembolize ederek ifade etmiştir. II. Meşrutiyet’ten başlayarak eserde, ülkede ortaya çıkan dünyada da yankı bulan siyasi ideolojilerin giriş ve çıkışları konusunda iç yüzlerinin maceraları içinde girip çıkarken yaşadıklarını dile getirir. Bu özellikleri nedeniyle eser ilgi görmüştür. Ayıca  pek çok ideolojilere karşı çıkan yazarların şahsından da  bahsedilerek doğrularını, yanlışlarını ideolojinin hedeflerini hakkında fikir sahipleri olunur.

Hem kullanılan dil ve üslup eserin okunmasında yarar sağlarken hem de yazarının hayat hikayesindeki renkli olayların olması nedeniyle etkili bir faktör oluşur. Bu eserini yazar sıcak, samimi, doğal ve oldukça yalın bir Türkçe ile kaleme alır. Kitabın bir bölümünde yazar Osmanlıcılık, Turancılık ve Türkçülük gibi Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde hakim olan ideolojilerinden bahseder. Kendisininde de bu ideoloji çerçevesinde kurduğu ilişkileri dile getirir. Bu bölümlerde ayrıca Rusya’daki Sovyet devrimi, Azerbaycan’da bulunan Turancılık ve Sosyalist hareketlere Lenin ve Stalin dönemleri arasındaki farklara da değinilmiştir. Doğu Emekçileri Sosyal Bilimler akademisinde okuyan bu kapsamda Nazım Hikmet gibi tanınmış sosyalistler, Dr. Nazım gibi İttihat ve Terakki üyelerinden de bahseder. Aydınlık dergisi etrafında toplanan sosyalistler, Türkiye’ye dönmeleri ile birlikte aralarında yer almış aydınlık dergisinin Türkiye Komünist Partisi ile görüş ayrılıkları 1925-1927 senelerini kapsayan tutuklamalarla beraber Afyon’da hapis yatmasına kadar uzayan bir hayat öyküsü ne anlatır. İkinci bölümde yazar, inkılabın emrinde de kadro hareketini Kemalist devrimin gerçekleştirilmesi için gerekli olan şartlar gibi bölümler anlatır. Atatürk’ün himayesinde yaptığı Cumhuriyetin ilk yıllarında eğitim çalışmalarını anlatarak kitabına son verir.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.