Simya ve Simyacı Nedir? Simyanın Tarihçesi

Simya ve Simyacı Nedir? Simyanın Tarihçesi

Simya Nedir?

Günümüzdeki modern kimya biliminin temelleri atılmadan binlerce yıl önceden başlayıp XVIII. (17.) yüzyıla kadar etkileri devam eden, maddeleri birbirine karıştırıp değiştirmeye çalışan insanların yaptıkları çalışmalara ve verilen genel ada simya denir. Simya ile en az 2500 yıldır uğraşıldığı bilinmektedir.

Simya bir bilim dalı değildir.Çünkü simyadaki çalışmalar teorik bilimlere dayanmıyor ve sistematik bilgiler içermiyor.Ek olarak simya ile ilgilenenler deneme yanılma yolu ile çalışırlar.

Simya ile ilk olarak Mezopotamya, Eski Mısır, İran, Hindistan ve Çin’de uğraşılmıştır. Klasik(Antik) Yunan döneminde Yunanistan’da, Roma İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü coğrafyada, önemli İslam başkentlerinde ve daha sonra 19. yüzyıla kadar Avrupa’da simyaya ilgi duyulmuştur.

Simyacı Nedir?

Değersiz maddeleri altına çevirme, bütün hastalıkları iyileştirme ve hayatı sonsuz biçimde uzatacak ölümsüzlük iksir bulma uğraşlarına önceki başlığımızda dediğimiz gibi simya denir ve bu işle uğraşanlara ise simyacı denir.Yani kısaca simya ile uğraşan insanlara simyacı denir.

Batı simyası her zaman, kökleri ünlü simyacı Hermes Trismegistus‘a uzanan ve bir felsefispiritüel sistem olan Hermetizm‘le yakından bağlantılı olmuştur. Bu iki disiplin (Simya ve Hermetizm) 17. yüzyılın önemli bir ezoterik ekolü olan Gül haçlılar’ın doğuşunda etkili olmuştur. Erken modern dönemde, simya kimyaya dönüşmeye başlarken simyanın mistik ve hermetik dalları modern spiritüel simyanın odak noktası olmaya başlamıştır.

Günümüzde simya, mistik, ezoterik ve sanatsal yönleri nedeniyle bilim tarihçileri ile filozofların ilgi alanına girmektedir. Simya, modern bilimin temelini atan disiplinlerden biridir ve günümüz kimya ve metalürji endüstrilerinde kullanılan birçok madde ve işlem eski dönem simyacılarının keşfidir.

Simyanın Tarihçesi

Simya; kimya, meteoroloji, fizik, tıp, astroloji, semiyotik, mistisizm, spiritüalizm ve sanat’ı bünyesinde barındırırdı.Aslında simya tüm bilim dallarının atasıdır diyebiliriz.Simya’ya doğrudan bilim dalıdır diyemeyiz lakin simyanın alt dallarının hemen hemen hepsi bilim dalıdır.Örneğin matematik,kimya,fizik vb. bilim dalları hep simyadan çıkmıştır.

Simyacılar hakkındaki genel görüş onların sözde bilim adamı (pseudoscientist), hatta kaçık ya da şarlatan oldukları yönündedir. Bunun nedeni simyacıların kurşunu altına çevirmeye çalışmaları, evrenin dört elementten (toprak, hava, su ve ateş) oluştuğuna inanmaları ve zamanlarının büyük çoğunluğunu mucize ilaçlar, zehirler ve sihirli iksirler hazırlamaya harcamalarıdır. Hatta bazı simyacılar ölümsüzlük iksirini bulmaları yönünde epey çaba sarfetmişlerdir. Bazı simyagerler gerçekten kaçık veya şarlatan olsa da, çoğu entelektüel akademisyenler ve önemli bilim adamlarıdır.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.