SMM Kısaltmasının Açılımı Nedir?

SMM Kısaltmasının Açılımı Nedir?

SMM son zamanlarda sosyal medyada sıkça rastladığımız bir kısaltmadır. Bakalım açılımı neymiş hep birlikte öğrenelim.

SMM kısaltmasının 2 farklı açılımı vardır diyebiliriz. Normalde tek açılımı vardı fakat son zamanlarda sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte yeni bir kısaltma halini aldı ve bu yeni açılım daha çok kullanılıyor diyebiliriz. Şimdi hep birlikte kısaca öğrenelim.

SMM Kısaltmasının Açılımları

SMM Kısaltması 1. Açılımı:

SMM kısaltmasının birinci açılımı “Social Media Marketing” demektir. Yani bu kelimelerin 1. harfleri SMM kısaltmasını oluşturmaktadır. Türkçe karşılığı ise “Sosyal Medya Pazarlama” demektir. Aslında Türkçe olarak kısaltması SMP’dir. Fakat daha çok dünya genelinde “Social Media Marketing” kullanıldığı için ülkemize de direkt bunun kısaltması olan SMM geçmiştir. Yani sosyal medya pazarlamanın kısa yazılışı SMM’dir diyebiliriz. Günümüzde daha çok bu açılımı kullanılmaktadır.

İllaki görmüştürsünüz instagram vb. beğeni satışı yapan smm paneli siteleri mevcuttur. İşte buradaki smm sosyal medya pazarlamacılığı anlamına gelmektedir.

SMM Kısaltması 2. Açılımı:

SMM’nin diğer bir açılımı ise “Serbest Müşavir Mühendis” anlamına gelmektedir. Ayrıca SMMM’nin açılımı ise “Serbest Muhasebeci Mali Müşavir” anlamına geliyor. Kısacası SMM kısaltması mühendisler için kullanılmaktadır. Bu kısaltmayla çok karıştırılan ve farklı şeyler olan SMMM ise muhasebecilik ile alakalı bir terimdir.

Fakat dediğimiz gibi günümüzde daha çok SMM’nin 1. açılımı yani sosyal medya pazarlamacılığı alanındaki açılımı kullanılmaktadır. Elbette ikinci açılımı da ilgili yerler için kullanılmaktadır. Ayrıca smm ile başlayan web siteler yukarıda da dediğimiz gibi genellikle facebook, instagram vb. yerler için takipçi, beğeni satışı yapan sitelerdir.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*