Tavaf Nedir? Tavaf Çeşitleri Nelerdir? Tavaf Kaça Ayrılır?

Tavaf Nedir? Tavaf Çeşitleri Nelerdir? Tavaf Kaça Ayrılır?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere tavaf nedir çeşitleri nelerdir kısaca onu anlatacağız.

Tavaf Nedir?

Lügatte Tavaf; ziyaret etmek, bir şeyin etrafında dolaşmak manasına gelmektedir. Dini terim olarak Tavaf; Kabe-i Muazzama’nın çevresinde 7 defa dolaşmaktır. Yani kısaca Kabe’yi 7 kere dönmek tavaf olarak adlandırılır. 1 kere dönmeye ise Şavt adı verilir.

Hacer-i Esved’in bulunduğu köşeden tavafa başlanır. Beyt-i Muazzam sola alınarak kapısına yani sağa doğru gidilerek etrafında dönülür. Böylece her dolaşma, Hacer-i Esved’in bulunduğu köşeden başlar, orada son bulur. Bu devirlerin her birine Şavt yani tur denir. Bir tavaf ise 7 şavttan ibarettir.

Şimdi tavaf çeşitleri nelerdir onları maddeler halinde yazalım.

Tavaf Çeşitleri Nelerdir?

Tavaf 5 çeşittir. Bunlar kudüm, ziyaret, sader, nafile ve umre tavafıdır.

1-) Kudüm Tavafı:

  • Mikat dışından Mekke-i Mükerreme’ye varıldığında yapılan tavafa denilir. Bu tavaf, afaki yani mikat haricindeki başka beldelerden Mekke-i Mükerreme’ye gelenler için sünnettir. Buna “Tavaf-ı lika” da denir. Ayrıca bu tavaf İmam Malik’e göre vaciptir.

2-) Ziyaret Tavafı:

  • Arafat vakfesinden sonra yapılan tavaftır. Buna “Tavaf-ı ifaza” da denir. İşte haccın iki rüknünden birisi bu tavaftır ki, 4 şavtı farzdır.

3-) Sader Tavafı:

  • Hac esnasında Mina mevkisinden Mekke-i Mükerreme’ye dönüldüğünde yapılan tavaftır. Buna “Tavaf-ı veda” da denir. Bu tavaf afaki hakkında vaciptir. Artık bu tavaf yapılınca haccın farz, vacip, sünnet bütün vazifeleri bitmiş olur. Hacılar, bu şekilde Kabe-i Muazzama’ya veda ederek vatanlarına dönecek vaziyette bulunurlar. Ek olarak bu tavaf, Şafii mezhebine göre vacip veya sünnettir.

4-) Nafile Tavaf:

  • Mekke-i Mükerreme’de bulunan kimselerin Kabe-i Muazzama etrafında vakit vakit yaptıkları tavaftır. Böyle bir tavaf, afakiler hakkında nafile namaz kılmaktan daha faziletlidir. Çünkü onlar, her vakit bu şerefe nail olamazlar.

5-) Umre Tavafı:

  • 4 şavtı umrenin rüknünden ibaret olan tavaftır. Umre yapan kişi için her halükarda yapılması gerekir, bunun yerine başka bir şey geçemez. Umre için Tavaf-ı kudüm, Tavaf-ı sader yoktur. Umreye ihramla başlanır, halk veya taksirle yani sıfır tıraşla veya saçın en az dörtte birini kısaltmayla son verilir.

Kaynak = Büyük İslam İlmihali


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*