Tekerlek ve Lastik Değişimi | Lastik Değiştirilirken Bilinmesi Gerekenler

Tekerlek ve Lastik Değişimi | Lastik Değiştirilirken Bilinmesi Gerekenler

Lastikler aracın yol ile temasını sağlar. Direksiyon ile verilen yönü izler. Emniyetli bir şekilde lastikler hem ıslak hemde kuru zeminde aracı durdurmada görev yapar. Lastik yani tekerlek değişimi yaparken bilinmesi gereken bazı kurallar vardır. Şimdi maddeler halinde sırayla tekerlek değişimi nasıl yapılır onu paylaşalım.

Lastik Değiştirilirken İzlenmesi Gereken Kurallar

 1. Daima kendinizin ve yolcuların güvenliğini düşünün.
 2. Aracınızı yoldan güvenli bir yere çekiniz.
 3. El frenini ile aracı sabitleyiniz.
 4. Motoru kapatınız ve aracı birinci viteste bırakınız.
 5. Tehlike ikaz lambalarınızı açınız.
 6. Reflektörlü sarı bir elbise giyiniz.
 7. Otomobilin 100 metre gerisinde yolun kenarına uyarı üçgeni koyunuz.
 8. Aracın tekerleklerinin ön ve arkasına takoz konulmalıdır.
 9. Bijon anahtarıyla teker somunları hafif gevşetilmeli sonra araç kriko ile kaldırılarak tekerin yerle teması kesilir.
 10. Gevşetilen bijonlar sökülerek tekerlek çıkarılır, yerine sağlam olan stepne takılarak bijonlar karışıklı olarak sıkıştırılmalıdır.
 11. Araç krikodan indirilir bijonlar yeniden sıkıştırılır ve araç bir miktar yol gittikten sonra bijonlar tekrar sıkıştırılır.

Kar Zincirinin Takılması

Kış mevsiminde kar yağışı başladıktan sonra otomobil şoförlerinin en önemli sorunlarından biri karlı ve buzlu yollarda araç kullanmalarıdır. Bu sebepten dolayı kış mevsimlerinde lastiklerimize zincir takmamız güvenliğimiz açısından çok önemlidir.

Zincir takmanın mantığı şu şekilde açıklanabilir:

Buz veya kar üzerinde sürtünme kuvveti azdır. Bu yüzden otomobillerin ve araçların kaymalarını önlemek için zincir takılmaktadır. Böylelikle zincir sayesinde sürtünme arttırılır ve kayma önlenmiş olur.

Bu sebeple;

Karlı yollarda, karın sertleştiği yollarda ve buzlu zeminlerde muhakkak zincir takmalıyız. Aksi takdirde arabamız patinaj veya frenleme sorunu yaşar. Zincirin görevi özellikle kar ve buzlu bir yolda, kışlık lastiklerinin yetmediği durumlarda devreye girer. Zincir yapısı gereği kara ve buza tutunması daha yüksektir. Daha doğru bir ifadeyle söylemek gerekirse zincir kara saplandığı için araba bizi daha güvenli götürür. Son olarak eğer arabanız önden çekişli bir otomobilse, çekişin olduğu lastiğe zincir takılmalıdır. Eğer arkadan itişli ise arka lastiklere takmamız gerekiyor. Fakat yinede ön lastiklerden en az 1 tanesine zincir takarsak manevra kabiliyetimiz artmış olur.


---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*