Veri Madenciliğinin Kullanım Alanları ve Önemli Olmasının Nedenleri

Veri Madenciliğinin Kullanım Alanları ve Önemli Olmasının Nedenleri

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere veri madenciliğin neden çok önemli olduğunu ve kullanım alanlarının neler olduğunu paylaşacağız.

Veri Madenciliğinin Önemli Olmasının Nedenleri Nelerdir?

Veri madenciliğinin günümüzde ve gelecekte çok önemli olacağının sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Ulaşılabilen veri miktarının çok büyük hacimlerde olması nedeniyle bu verilerin içindeki yararlı bilgilere klasik yöntemlerle ulaşılamamaktadır. Bunun aksine veri madenciliği kullanılarak bu bilgilere ulaşılabilir.
  • Pazarda, ticaret sektöründe artan rekabet nedeniyle müşterilere daha iyi hizmet verme ihtiyacı duyulduğundan veri madenciliğine ihtiyaç vardır. Müşteriler için hizmet kalitesini artırmanın bir yolu da müşterileri iyi anlamak ve alışkanlıklarını iyi tespit etmektir. İşte bu alışkanlıkları tespit etme yolunda veritabanlarında (database’lerde) bulunan müşteri kayıtlarından yararlanılabilir.
  • Şimdilerde veri madenciliği için kullanılacak olan teknolojilere erişim kolaylığı artmıştır. Bu sebeple bir çok kurum veri madenciliği hakkında gerekli bilgiye sahip olup veri madenciliği konusunda ürün ve hizmet sağlayan firmalarla irtibat haline geçmektedir.
  • İşte bu gibi nedenler sayesinde günümüzde çok fazla olmasa da gelecek zamanda veri madenciliği sektörü en çok aranan sektörlerden birisi olacaktır. Bu yüzden sektör konusunda kararsız olanlar veri madenciliği alanında kendilerini geliştirebilirler ve bu alanda işe girebilirler veya şirket kurup hizmet sağlayabilirler.

Bunlara ek olarak veri madenciliğinin kullanım alanlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Veri Madenciliğinin Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Pazarlama: Müşteri satın alma kayıtlarından elde edilen örneklerle ürün düzenlemesi yapılabilir ve müşteri alışkanlıkları incelenerek müşteriyle olan veya müşteriler arası ilişkiler düzenlenebilir.
  • Bankacılık: Veri madenciliğini kullanarak kredi kartı dolandırıcılıklarının tespiti yapılabilir.
  • Sigortacılık: Yeni poliçe talebi olan müşteriler belirlenebilir.
  • Tıp: Salgın hastalıklarla ilgili tespitler yapılabilir ve buna göre hastalıklara müdahale edilebilir.

Herkese iyi çalışmalar ve iyi dersler dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.