Web Sitenin Önbelleğe Alınmış Kopyasına Nasıl Ulaşırız?

Web Sitenin Önbelleğe Alınmış Kopyasına Nasıl Ulaşırız?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere web sitenin önbelleğe alınmış kopyasını nasıl görürüz onu anlatacağız.

Web site sahiplerinin dışarıdan yapılan saldırılar, hosting problemleri, domain sorunları vb. gibi sorunlar sebebiyle siteleri kapanabiliyor. Fakat bu durumda endişe duymaya gerek yoktur. Çünkü sitelerin önbelleğe alınmış kopyasına ulaşmak çok kolaydır. Bu sayede siteniz kapansa, silinse bile önbelleğe alınan kopyasına bakarak aynısını tekrardan yerine getirebilirsiniz.

Peki sitelerin önbelleğe (cache – çerezlere) alınan kopyalarını nasıl görürüz şimdi maddeler halinde anlatalım.

Sitenin Önbelleğe Alınmış Kopyasını Görme

1-) Sitelerin önbelleğe alınmış kopyasını Google sayesinde görebiliyoruz. Sitenin önbelleğini görüntülemek için arama çubuğuna “http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://www.siteismi.com/” linkini veya “cache:http://www.siteismi.com” şeklindeki linki yazmanız yeterlidir. İkisi de çalışır istediğinizi açabilirsiniz.

2-) Mesela bizim sitemizin önbelleği “cache:http://www.mmsrn.com” şeklinde görüntülenmektedir. Bu adresi arama çubuğuna yazıp enter tuşuna basıyoruz.

3-) Ardından aşağıda gördüğünüz gibi sitemizin önbelleğe alınmış halini görebiliyoruz.

4-) Bu şekilde sizler de sitelerinizin önbelleğe alınmış kopyasını (cache) görüntüleyebilirsiniz. Bu görüntülenme maksimum 4 gün için önbellekte tutulmaktadır. Yani siteniz kapandıktan 4 gün sonra önbelleğin kopyasına bakarsanız yine sitenizi kapalı görmüş olursunuz. Bu yüzden acele etmekte fayda vardır.

Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…


  • Beğen  
---Bizlere Destek Olmak İçin Aşağıdan Yorum Yazmayı ve Yazılarımızı Sosyal Medyada Paylaşmayı Unutmayınız---
admin

Merhabalar sitemizde sizler için birbirinden kaliteli paylaşımlar yapmaktayız.Her konuda bilgili editör arkadaşlarımızla sizlere faydalı ve eğitici makaleler paylaşmaktayız.Ders notları,seo,oyun,dini bilgiler vb. tüm alanda sizler için en iyi içerikleri üretmekteyiz.Bizleri takip ettiğiniz için teşekkür ederiz...

Benzer Yazılar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorumu yapmak için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.